more_horiz
Wiadomości

Szef NATO: Rosja nie może używać fałszywych oskarżeń wobec Ukrainy jako pretekstu do eskalacji

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2022 20:10
Kreml oskarża Ukrainę o chęć użycia "brudnej bomby". "Sojusznicy NATO odrzucają ten zarzut. Rosja nie może używać tego jako pretekstu do eskalacji konfliktu na Ukrainie" - napisał Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu.
Szef NATO: Rosja nie może używać fałszywych oskarżeń jako pretekstu do eskalacji wojny
Szef NATO: Rosja nie może używać fałszywych oskarżeń jako pretekstu do eskalacji wojnyFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Stoltenbeg oświadczył, że rozmawiał z ministrami obrony USA Lloydem Austinem i Wielkiej Brytanii Benem Wallacem o fałszywych oskarżeniach Rosji pod adresem Ukrainy i dodał, że NATO jest niezachwiane w swoim poparciu dla Kijowa.

Słowa Stoltenberga dotyczyły niedzielnych oskarżeń ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, który w telefonicznych rozmowach z szefami resortów obrony kilku krajów NATO, m.in. Francji i Wielkiej Brytanii, stwierdził, że Ukraina ma zamiar użyć "brudnej bomby".

"Sojusznicy NATO odrzucają ten zarzut. Rosja nie może używać tego jako pretekstu do eskalacji konfliktu na Ukrainie" - napisał Stoltenberg.

"Szantaż nuklearny"

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow napisał w poniedziałek na Twitterze, że oskarżenia te są częścią "rosyjskiego szantażu nuklearnego" i podkreślił, że Ukraina jest otwarta na przyjęcie misji obserwatorów międzynarodowych.

Tymczasem według agencji Reutera ministerstwo obrony Rosji poinformowało, iż przygotowuje swoje siły do działań w warunkach skażenia radioaktywnego.

Czytaj również:

ms, PAP

Zobacz także

Zobacz także