more_horiz
Wiadomości

Iran nakłada sankcje na UE. Komisja Europejska odpowiada i wzywa do przestrzegania praw człowieka

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 16:35
Komisja Europejska krytykuje Iran za odwetowe działania i wzywa do przestrzegania praw człowieka. To reakcja na decyzję władz w Teheranie o nałożeniu sankcji na 12 Europejczyków i osiem unijnych firm oraz instytucji. Tydzień wcześniej Unia zdecydowała się na restrykcje na Iran za przekazanie dronów Rosji do atakowania Ukrainy oraz za tłumienie protestów, które wybuchły w reakcji na śmierć 22-letniej Mahsy Amini.
Komisja Europejska krytykuje Iran za odwetowe działania i wzywa do przestrzegania praw człowieka
Komisja Europejska krytykuje Iran za odwetowe działania i wzywa do przestrzegania praw człowiekaFoto: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Protesty w Iranie trwają od śmierci 22-letniej kobiety. Aresztowana i pobita zmarła na posterunku policji moralności za rzekome niedostateczne nakrycie głowy.

Komisja Europejska podkreśliła, że restrykcje, które nałożył Iran na Unię są motywowane politycznie.

- W przeciwieństwie do sankcji unijnych, które mają jasne podstawy prawne i zostały nałożone w związku z łamaniem przez irańskie władze praw człowieka - powiedział rzecznik Komisji i szefa unijnej dyplomacji Peter Stano.

Sankcje UE nałożone na Iran. KE wzywa Teheran do przestrzegania praw człowieka

Unia Europejska w ubiegłym tygodniu objęła sankcjami 11 osób i 4 firmy oraz instytucje z Iranu w reakcji na brutalne tłumienie protestów, a także trzech generałów i jedną firmę za przekazanie dronów Rosji. Komisja Europejska wezwała dziś władze w Teheranie, by zamiast skupiać się na politycznym odwecie wobec Unii, przestrzegały praw człowieka i zagwarantowały wszystkich osobom podstawowe swobody.

Posłuchaj
00:46 12015565_1.mp3 KE o sankcjach nałożonych przez Iran na Unię. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz: Arkadiusz Mularczyk, wiceszef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, poseł PiS w Programie 1 Polskiego Radia

Beata Płomecka/IAR

asp


Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także