more_horiz
Wiadomości

Wojna na Ukrainie. lran po raz pierwszy przyznał się do sprzedaży dronów Rosjanom

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 12:35
Iran przyznał po raz pierwszy, że dostarczył Rosji drony bojowe, jednocześnie stwierdzając że stało się to jeszcze przed rozpoczęciem wojny przeciw Ukrainie.
Iran przyznał po raz pierwszy, że dostarczył Rosji drony
Iran przyznał po raz pierwszy, że dostarczył Rosji drony​Foto: shutterstock/fifg

Minister spraw zagranicznych Iranu Hosejn Abdollahian zaznaczył, że dostarczono małą liczbę urządzeń kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę. Zaprzeczył, że dostawy były kontynuowane.

Od kilku tygodni na Ukrainę spada coraz więcej dronów produkcji irańskiej. Podzespoły w maszynach przechwyconych przez stronę ukraińską mają często niedawne daty produkcji, co świadczy że i same drony pochodzą prosto z irańskich fabryk.

Ataki w infrastrukturę energetyczną i hydrologiczną

Pod koniec sierpnia agencje informacyjne informowały, że Teheran sprzedał "setki" dronów rosyjskiej armii, a niedawno donosiły o gotowości irańskiego reżimu do dostaw rakiet balistycznych dla wyczerpanej wojną rosyjskiej armii.

Rosjanie używają dronów do ataków w szczególności wymierzonych w infrastrukturę energetyczną i hydrologiczną. Najczęściej posyłają nad Ukrainę drony Shahed-136, przemianowane w Rosji na Geran-2. Rosja zaprzecza, że na Ukrainie używa irańskich dronów.

Iran dostarcza Rosji drony bojowe czterema liniami lotniczymi i drogą morską

Iran transportował do Rosji drony bojowe samolotami i drogą morską - informuje izraelski Jerusalem Post. Wcześniej Iran po raz pierwszy przyznał, że dostarczył Federacji Rosyjskiej bezzałogowce, jednocześnie twierdząc, że stało się to jeszcze przed rozpoczęciem wojny przeciw Ukrainie.

Jak podaje izraelski dziennik ''Jerusalem Post'', w procederze przerzutu rozłożonych na części irańskich dronów uczestniczą cztery irańskie linie lotnicze, wśród nich jedna należąca do Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Również statki, przewożące Morzem Kaspijskim do Rosji bezzałogowce, miały być powiązane z irańskimi władzami.

Czytaj także:

dn/IAR

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także