more_horiz
Wiadomości

Ukraina: trwają naprawy zniszczonej infrastruktury energetycznej. Wielu mieszkańców bez prądu i wody

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 17:24
W wyniku wczorajszych uderzeń duża część mieszkańców Kijowa, ale też wielu innych ukraińskich miast i miejscowości przez wiele godzin była pozbawiona prądu i wody. W niektórych miejscach naprawy trwają. Ogółem w wyniku ataków, które zdecydowanie nasiliły się w październiku, na Ukrainie uszkodzonych zostało ponad 30 proc. infrastruktury energetycznej - m.in. transformatorów, linii przesyłowych i elektrociepłowni. O szczegółach korespondent IAR, Paweł Buszko.
Ukraina - naprawy infrastruktury po wczorajszych zmasowanych atakach rakietowych
Ukraina - naprawy infrastruktury po wczorajszych zmasowanych atakach rakietowychFoto: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Odbiorcy muszą się liczyć z planowanymi przerwami w dostawach prądu. W mediach emitowane są apele o radykalne oszczędzanie energii elektrycznej. Jednocześnie ukraińskie służby odpowiedzialne za remont i odnowienie zniszczonej
infrastruktury donoszą o deficycie środków i niezbędnych materiałów.

Jak zaznacza dyrektor wykonawczy ukraińskiego koncernu energetycznego DTEK Dmytro Sacharuk ogromna ilość sprzętu i materiałów, którą koncern posiadał w magazynach już została wykorzystana w ciągu kolejnych ataków na infrastrukturę, które miały miejsce od 10 października.

Fundusze i czas

- Potrzebne są dostawy nowego sprzętu o wartości kilkuset milionów dolarów. Ale na to niezbędne są duże fundusze i czas  - zaznacza dyrektor wykonawczy.

Całkowite odnowienie zniszczonej infrastruktury, jak podkreślają ukraińscy energetycy jest utrudnione, ponieważ Rosjanie ostrzeliwują już uprzednio zniszczone, a potem odremontowane obiekty.

Tymczasem, jak poinformował wczoraj ukraiński MSZ prowadzone są rozmowy dotyczące dostaw z zagranicy niezbędnego do remontu sprzętu. Ukraina oczekuje na dostarczenie około 1000 sztuk specjalistycznych przyrządów. Wśród 12 krajów, które obiecały pomoc znalazła się także Polska.

Posłuchaj
00:57 12023398_1.mp3 Na Ukrainie trwa liczenie strat i naprawy po wczorajszym kolejnym w ciągu ostatnich miesięcy zmasowanym rosyjskim ataku rakietowym i dronowym - relacja Pawła Buszki (IAR)

 Czytaj także:

IAR/es

Zobacz także

Zobacz także