more_horiz

Trwa ukraińska ofensywa. Gen. Komornicki: obrona Chersonia będzie krwawa, to dla Rosjan kluczowe miasto

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2022 14:55
- Utrata Chersonia byłaby nie tylko prestiżową, ale i bojową porażką armii rosyjskiej, która mogłaby spowodować rozsypanie się zgrupowania wojsk rosyjskich i dać armii ukraińskiej możliwość wyjścia w kierunku na Krym i Mariupol - mówił w Polskim Radiu 24 generał Leon Komornicki, były zastępca Szefa Sztabu WP.
Ukraiński oddział w pobliżu Chersonia, Ukraina 29.11.2022
Ukraiński oddział w pobliżu Chersonia, Ukraina 29.11.2022 Foto: EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Rosjanie przygotowują się do ewakuacji z prawobrzeżnej części obwodu chersońskiego - informuje Sztab Generalny Ukrainy. W raporcie ukraińskiego Sztabu napisano, że trwają przygotowania do ewakuacji poszczególnych jednostek rosyjskich i sprzętu wojskowego.

"Armia rosyjska przygotowuje się do totalnej obrony"

Generał Leon Komornicki zwracał uwagę, że dla wojsk ukraińskich wyzwolenie Chersonia jest bardzo ważne, jednak działania na tym kierunku nie można rozpatrywać w kontekście tego, co dzieje się na całym froncie. - Rejon Chersonia jest kluczowy z punktu wyjścia ofensywy w kierunku południowym, na Krym i rozcięcia zgrupowania rosyjskich wojsk. Armia ukraińska ma świadomość, że będzie to ważne z punktu widzenia zakończenia kampanii przed zimą. Armia rosyjska przygotowuje się do totalnej obrony, wycofuje ludność cywilną, gromadzi siły, przerzuca cześć wojsk z zachodniego brzegu Dniepru, obserwujemy także transporty kolejowe techniki bojowej, m.in. armat. To o tyle znaczące, że Rosja sięga po najstarsze egzemplarze broni, te nowsze wyczerpują się. Obrona Chersonia będzie bardzo krwawa, Rosjanie rzucą wszystkie siły, by utrzymać tę miejscowość. Zdają sobie sprawę, jak kluczowe ma ona znaczenie - podkreślał ekspert.

Posłuchaj
17:46 PR24_mp3 2022_11_01-12-40-47.mp3 Generał Leon Komornicki o sytuacji na froncie na Ukrainie (Polskie Radio 24 / Północ - Południe)

Rosjanie koncentrują się na utrzymaniu zajętych terenów i powstrzymywaniu sił ukraińskich. Prowadzą też ofensywę, głównie w okolicach Bachmutu i Awdijiwki w obwodzie donieckim. Ale w ciągu ostatniego dnia Ukraińcy odparli ataki rosyjskie także w regionach ługańskim i chersońskim.

Zobacz także:

Armia rosyjska nadal ostrzeliwuje pozycje ukraińskie wzdłuż linii kontaktowej. Atakuje też infrastrukturę krytyczną i domy cywilów. W ciągu minionej doby wykonała cztery ataki rakietowe i pięć nalotów, przeprowadziła też ponad 90 ataków z wyrzutni rakietowych. W wyniku tych działań ucierpiało ponad 20 ukraińskich miejscowości.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Północ - Południe 

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: gen. Leon Komornicki

Data emisji: 01.11.2022

Godzina emisji: 12.40

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także