more_horiz
Wiadomości

Amerykańskie HIMARS-y na Ukrainie. Politico: Rosjanie nie zniszczyli ani jednej wyrzutni

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 19:14
Rosjanie nie zdołali zniszczyć żadnej z wyrzutni HIMARS przekazanych Ukrainie przez Stany Zjednoczone, poinformował anonimowy przedstawiciel Departamentu Obrony USA, cytowany przez portal Politico. Władze w Kijowie otrzymały od Waszyngtonu 20 takich wyrzutni, które - zdaniem ekspertów - pozwalają skutecznie razić cele po rosyjskiej stronie frontu.
Politico: Rosjanie nie zdołali zniszczyć żadnej wyrzutni HIMARS na Ukrainie
Politico: Rosjanie nie zdołali zniszczyć żadnej wyrzutni HIMARS na UkrainieFoto: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Informator Politico podaje, że Ukraina nadal potrzebuje znaczących ilości amunicji, szczególnie pocisków artyleryjskich. Szacuje się, że codziennie siły ukraińskie wystrzeliwują od 4 do 7 tysięcy takich pocisków, natomiast siły rosyjskie - aż 20 tysięcy

Według cytowanego przez portal urzędnika, w zbliżającym się okresie zimowym spodziewana jest stabilizacja linii frontu w okolicach Charkowa i Bachmutu. Jednocześnie w najbliższych tygodniach możliwa jest intensyfikacja działań wojennych w okolicach Chersonia przed wstrzymaniem walk w zimie.

Anonimowy przedstawiciel Departamentu Obrony USA twierdzi, że na wiosnę można się spodziewać nasilenia działań sił ukraińskich i rosyjskich.

USA ogłosiły kolejny pakiet wsparcia. Kolejne miliony dolarów dla Ukrainy

Stany Zjednoczone zapowiedziały kolejny pakiet wsparcia militarnego dla Ukrainy w wysokości 400 milionów dolarów. To 25. pakiet pomocy wojskowej USA. Pentagon zadeklarował też utworzenie centrali pomocy w zakresie bezpieczeństwa w Niemczech, która będzie nadzorować transfery broni i szkolenia wojskowe dla Ukrainy.

Jak przekazała dziennikarzom agencji Reutera rzeczniczka Pentagonu Sabrina Singh, Stany Zjednoczone zapłacą Czechom za odnowienie 45 czołgów T-72 i ufundują odnowienie niektórych rakiet obrony powietrznej Hawk. Najnowszy pakiet uwzględni także dostawę 1100 dronów Phoenix Ghost i 40 łodzi.

Broń uwzględniona w najnowszym pakiecie pomocy wojskowej USA będzie dostarczona na Ukrainę na podstawie długoterminowych kontraktów przemysłowych. Poprzedni pakiet o wartości 275 milionów dolarów uwzględniał przekazanie dostaw z obecnych zasobów Pentagonu.

Od początku pełnoskalowej agresji na Ukrainę Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie ponad 18,2 miliarda dolarów w broni i innym sprzęcie.

Czytaj także:

Zobacz: Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska), Adrian Zandberg (Lewica, Razem) oraz prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta) w Programie 3 Polskiego Radia

IAR,PAP

asp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także