more_horiz
Wiadomości

Iran przekazał Rosji "niewielką liczbę dronów"? Prezydent Zełenski: to kolejne kłamstwo

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 21:50
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Iran o kolejne kłamstwa tym razem w sprawie liczby dronów dostarczonych Rosji przez ten kraj. Podkreślił, że siły ukraińskie codziennie strącają co najmniej dziesięć takich aparatów. - Jeśli Iran nadal będzie kłamał, świat podejmie jeszcze większe wysiłki w celu zbadania terrorystycznej współpracy między reżimem rosyjskim i irańskim - zaznaczył. 
Prezydent Zełenski: Iran kłamie mówiąc, że dronów dla Rosji nie było wiele
Prezydent Zełenski: Iran kłamie mówiąc, że dronów dla Rosji nie było wieleFoto: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Komentując potwierdzenie przez Iran, że dostarczył Rosji drony, prezydent Zełenski oświadczył, że władze w Teheranie "nawet przyznając się do tego, skłamały".

- Codziennie zestrzeliwujemy co najmniej dziesięć irańskich dronów, a reżim irański twierdzi, że rzekomo przekazał ich niewielką liczbę tuż przed rosyjską inwazją. Tylko wczoraj zniszczonych zostało 11 Szahedów - poinformował prezydent Ukrainy.

Jak podkreślił "wiemy na pewno, że irańscy instruktorzy uczyli rosyjskich terrorystów, jak używać dronów, a Teheran całkowicie o tym milczy. Jeśli Iran nadal będzie kłamał w sprawach oczywistych, świat podejmie jeszcze większe wysiłki w celu zbadania terrorystycznej współpracy między reżimem rosyjskim i irańskim".

Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że śledztwa wymaga również pytanie, w jaki sposób Rosja płaci Iranowi za współpracę.

Iran przekazał Rosji drony. Jaka jest ich faktyczna liczba?

Minister spraw zagranicznych Iranu Hossejn Abdollahian powiedział, że kraj ten "dostarczył Rosji niewielką liczbę dronów kilka miesięcy przed wojną na Ukrainie". Teheran po raz pierwszy oficjalnie potwierdził dostarczanie dronów Rosji. Minister spraw zagranicznych Iranu twierdził też, że Teheran nie wiedział o użyciu dronów przeciwko Ukrainie

Drony kamikadze odegrały znaczną rolę w czasie wojny, którą Rosja rozpoczęła 24 lutego. W ostatnich tygodniach Rosja przeprowadziła serię ataków przy użyciu dronów na całej Ukrainie, celując w infrastrukturę krytyczną kraju i inne obiekty cywilne, leżące z dala od linii frontu. Ukraińskie władze poinformowały w zeszłym tygodniu, że ich wojsko zestrzeliło ponad 300 dronów produkcji irańskiej.

Czytaj także:

Zobacz: Jarosław Sellin (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska), Adrian Zandberg (Lewica, Razem) oraz prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta) w Programie 3 Polskiego Radia

IAR,PAP

asp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także