more_horiz
Wiadomości

Konsorcjum na czele z Polską Grupą Zbrojeniową zintegruje systemy artylerii z USA i Korei Płd. Dziś podpisanie umowy

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 02:42
Konsorcjum firm na czele z Polską Grupą Zbrojeniową będzie odpowiedzialne za integrację elementów systemów artylerii dalekiego zasięgu z USA oraz z Korei Południowej. W poniedziałek przed południem w siedzibie ministerstwa obrony zostanie podpisana w tej sprawie umowa pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Polską Grupą Zbrojeniową. Dokument zostanie podpisany w obecności wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.
Polska Grupa Zbrojeniowa będzie integrować systemu wyrzutni HIMARS oraz Chunmoo
Polska Grupa Zbrojeniowa będzie integrować systemu wyrzutni HIMARS oraz ChunmooFoto: Mike Mareen/Shutterstock

Umowa pomiędzy Agencją Uzbrojenia a Polską Grupą Zbrojeniową określi zasady i warunki zawierania przyszłych umów wykonawczych, które będą związane z wdrożeniem do polskiej armii zarówno amerykańskiego systemu wyrzutni HIMARS, jak i południowokoreańskiego systemu artylerii rakietowej Chunmoo (czyt.czunmu).

Zadania Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Dywizjon rakietowy zza oceanu zostanie dostarczony do Polski w pierwszej połowie przyszłego roku, podobnie jakie pierwsze egzemplarze wyrzutni z Korei Południowej. W obu przypadkach to polski przemysł zbrojeniowy - na czele z PGZ - będzie integratorem systemu. Spółki wchodzące w skład konsorcjum zarządzanego przez Polską Grupę Zbrojeniową będą miały za zadanie dostarczenie pojazdów, na których będą posadowione wyrzutnie (będą to ciężarówki Jelcza) oraz dostawy wozów zabezpieczenia, amunicji i systemów łączności.

W skład konsorcjum, które będzie odpowiedzialne za integrację obu systemów artyleryjskich, wejdą: jako lider Polska Grupa Zbrojeniowa, a także Huta Stalowa Wola, spółka Jelcz, Rosomak, Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 oraz PIT-RADWAR. W projekcie, w charakterze poddostawców uczestniczyć będą również inne przedsiębiorstwa z PGZ oraz podmioty krajowego przemysłu obronnego.

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także