more_horiz
Wiadomości

"To nie naród rosyjski prowadzi wojnę". Papież Franciszek mówi o "szacunku dla Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 09:24
W niedzielę w trakcie lotu powrotnego z Bahrajnu do Rzymu papież Franciszek powiedział dziennikarzom, że "Watykan dobrze pracuje" w sprawie wojny na Ukrainie. W ten sposób odpowiedział na pytanie o zaangażowanie Stolicy Apostolskiej w ewentualne negocjacje.
Papież Franciszek: Watykan dobrze pracuje w sprawie wojny w Ukrainie.
Papież Franciszek: Watykan dobrze pracuje w sprawie wojny w Ukrainie.Foto: Marcin Kadziolka/Shutterstock

Na konferencji prasowej na pokładzie samolotu papieskiego w drodze z Bahrajnu do Rzymu papież przypomniał, że już dzień po wybuchu wojny na Ukrainie poszedł do ambasadora Rosji przy Stolicy Apostolskiej i powiedział mu, że jest "gotów pojechać do Moskwy i rozmawiać z Putinem". 

- Dwa razy rozmawiałem przez telefon z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - zaznaczył. Franciszek podkreślił, że "prowadzona jest praca w sprawie zbliżenia". Odnotował m.in. zabiegi w kwestii jeńców.

"To nie naród rosyjski prowadzi wojnę"

Mówiąc o wojnie na Ukrainie papież stwierdził: "Uderza mnie jej okrucieństwo". Jak ocenił, "to nie naród rosyjski" prowadzi wojnę. - To najemnicy - stwierdził papież. Przyznał, że woli tak myśleć, bo szanuje naród rosyjski. Podkreślił, że ma też wielki szacunek dla narodu ukraińskiego.

- W ciągu stulecia trzy wojny światowe - przypomniał papież i dodał, że ta obecna jest "światowa". Wskazał, że "największym nieszczęściem na świecie jest produkcja broni". - To coś strasznego - podkreślił.

Jak zauważył, teraz konflikt jest w Europie, ale od lat trwają wojny w Jemenie i Syrii. Franciszek zaapelował do dziennikarzy o to, aby "byli pacyfistami".

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: Raś o budowie zapory na granicy z Rosją


PAP/jb/kor

Zobacz także

Zobacz także