more_horiz
Wiadomości

Porwania i tortury cywilów. Rosjanie szykują się do walk w obwodzie chersońskim

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2022 08:41
W okupowanych miejscowościach w obwodach chersońskim i ługańskim wojska rosyjskie poszukując "dywersantów" porywają i torturują ludzi – informuje sztab generalny armii ukraińskiej. Wskazuje też, że w obwodzie chersońskim żołnierze przebrani za cywilów przygotowują się do walk w mieście. 
Rosyjska propaganda szykuje się do fotoreportaży o ukraińskich atakach na ludność cywilną
Rosyjska propaganda szykuje się do fotoreportaży o ukraińskich atakach na ludność cywilnąFoto: EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Jak podaje sztab, w Kachowce w obwodzie chersońskim trwa poszukiwanie grup dywersyjnych i osób informujących o pozycjach Rosjan.

"Zatrzymani są wywożeni do Hornostajiwki i torturami »wybijane« są z nich zeznania. Analogiczne działania mają miejsce w obwodzie ługańskim w miejscowościach Boriwske i Szczedryszczewe – odbywają się tam masowe rewizje, konfiskaty telefonów, porwania i wywożenie ludzi w niewiadome miejsca" – powiadomił sztab.

Walki uliczne dla propagandy

"W Chersoniu okupanci, przebrani za cywilów, zajmują mieszkania i tworzą w nich pozycje do prowadzenia walk ulicznych" – pisze sztab.

Według informacji strony ukraińskiej rosyjscy dziennikarze propagandowi przygotowują się do "fotoreportaży", których tematem mają być ukraińskie ataki na ludność cywilną.

Rosyjskie straty

W ciągu minionej doby siły ukraińskie odpierały ataki przeciwnika w okolicach siedmiu miejscowości w obwodzie donieckim (Jampil, Andrijiwka, Krasnohoriwka, Marjinka, Pawliwka, Wodiane, Nowomychajliwka) i jednej w obwodzie ługańskim (Biłohoriwka). Według nieoficjalnych doniesień siły rosyjskie (oddziały 155. Brygady Piechoty Morskiej) poniosły w ostatnim czasie ogromne straty, próbując atakować w rejonie Pawliwki.

Żołnierze z tej brygady, według niezależnego rosyjskiego portalu Meduza, napisali pismo do gubernatora Kraju Nadmorskiego, w którym skarżą się na działania władz wojskowych, mówią o bezsensownym ataku i używaniu ich jako "mięso armatnie". Według tego źródła w ciągu czterech dni siły rosyjskie miały tam stracić 300 osób – zabitych, rannych i zaginionych. Informacje te nie zostały dotąd zweryfikowane.

Ataki rakietowe i lotnicze

W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili – podaje sztab – cztery ataki rakietowe i 24 ataki lotnicze, a także ponad 55 ostrzałów z wyrzutni wieloprowadnicowych.

Przeciwnik kontynuuje ostrzały wzdłuż linii frontu.

Czytaj także:

IAR/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także