more_horiz
Wiadomości

Rosjanie znów wywożą dzieci z okupowanej Chersońszczyzny. "To jawne ludobójstwo"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 16:19
Rosjanie wywieźli dwanaścioro dzieci z ośrodka opieki w miejscowości Oleszki w okupowanym obwodzie chersońskim - poinformował w sobotę rzecznik praw dziecka Ukrainy Dmytro Łubinec. Jak przekazał, grupa dzieci w wieku od 9 do 17 lat trafiła na anektowany Krym.
Rosjanie wywożą najmłodszych z Chersońszczyzny. Zabrali dzieci z upośledzeniami psychicznymi
Rosjanie wywożą najmłodszych z Chersońszczyzny. Zabrali dzieci z upośledzeniami psychicznymiFoto: PAP/EPA/HANNIBAL HANSCHKE

Łubinec napisał w komentarzu na serwisie Telegram, że wywożenie dzieci jest "jawnym ludobójstwem" i naruszeniem konwencji międzynarodowych dotyczących praw dziecka i ochrony osób cywilnych podczas wojny.

Zaznaczył, że informacja o wywiezieniu kolejnej grupy podopiecznych ośrodka w Oleszkach została zweryfikowana. Dzieci zostały przewiezione do szpitala psychiatrycznego w rejonie Symferopola na anektowanym Krymie.

Wywózki dzieci  z upośledzeniami psychicznymi

O wywożeniu wychowanków domu opieki w Oleszkach władze Ukrainy informowały 23 października. Podały wówczas, że dwanaścioro dzieci w wieku od ośmiu do 18 lat, o grupach inwalidzkich od pierwszej do trzeciej, zostało wywiezionych do szpitala psychiatrycznego w miejscowości Strohoniwka na Krymie. Wcześniej Rosjanie mianowali swojego dyrektora placówki w Oleszkach.

Ośrodek w Oleszkach przeznaczony jest dla dzieci z upośledzeniami psychicznymi. W październiku znajdowało się tam ponad 80 dzieci, z których połowa była pod opieką paliatywną.

Według stanu na początek października władze Ukrainy dysponowały danymi blisko 8 tys. dzieci, deportowanych do Rosji bądź na tereny tzw. republik ludowych w Donbasie. Realna liczba wywiezionych dzieci jest prawdopodobnie wyższa.

Czytaj także:

MN/PAP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także