more_horiz
Wiadomości

Spada poparcie dla Joe Bidena. Znamy wyniki sondażu przed wyborami w USA

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 05:22
Poparcie dla prezydenta Bidena spadło o jeden punkt do 39 proc. według sondażu Ipsos dla Reutersa, opublikowanym na dzień przed wyborami do Kongresu. To poziom bliski najgorszemu wynikowi Bidena od początku tych badań.
Poparcie dla prezydenta Bidena spadło o jeden punkt do 39 proc. według sondażu Ipsos dla Reutersa
Poparcie dla prezydenta Bidena spadło o jeden punkt do 39 proc. według sondażu Ipsos dla ReutersaFoto: PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Według agencji spadek notowań prezydenta potwierdza przewidywania politologów spodziewających się, że Republikanie przejmą kontrolę nad Izbą Reprezentantów i być może też nad Senatem we wtorkowych wyborach.

Problem z inflacją

Badanie wskazuje, że największym problemem podkreślanym przez respondentów jest zmagająca się z wysoką inflacją (8,2 proc.) gospodarka, na którą wskazał co trzeci z nich. Kolejnymi są przestępczość i aborcja.

Wynik Bidena jest o 3 punkty wyższy od tego, który zanotował w czerwcu i lipcu, który był dotąd jego najgorszym w sondażach Ipsosa.

Nowe badanie jest mniej więcej zbieżne z wynikami sondaży innych pracowni. Według średniej z ostatnich sondaży opracowanej przez portal FiveThirtyEight, pracę prezydenta pozytywnie ocenia 41,5 proc. wyborców, zaś negatywnie - 53,1 proc.

POSŁUCHAJ: Co to są wybory połówkowe w USA? Podcast Wojciecha Cegielskiego z udziałem Marka Wałkuskiego (Polskie Radio)

Rosyjska ingerencja w wybory w USA

Rzecznik Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że przyznanie się rosyjskiego oligarchy Jewgienija Prigożyna do ingerencji w amerykańskie wybory nie jest niczym nowym ani zaskakującym. Skomentowała w ten sposób wpis "kucharza Putina" o tym, że mieszał się w wybory w USA i nadal będzie to robić.

- To nie mówi nam nic nowego ani zaskakującego. To jest szeroko wiadome i udokumentowane, że podmioty związane z Jewgienijem Prigożynem starały się wpływać na wybory na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych - powiedziała rzecznik podczas konferencji prasowej.

Czytaj także:

dz/PAP, IAR/kor

Zobacz także

Zobacz także