Szczyt G20 i ważne rozmowy przywódców. Xi Jinpig spotka się na Bali z prezydentami USA i Australii

2022-11-14, 10:54

Szczyt G20 i ważne rozmowy przywódców. Xi Jinpig spotka się na Bali z prezydentami USA i Australii
Dziś dojdzie do spotkania Xi Jinpinga z prezydentem USA. Foto: AJENG DINAR ULFIANA / Reuters / Forum

Indonezyjska wyspa Bali, gdzie już we wtorek rozpocznie się szczyt G20, to również miejsce spotkań bilateralnych przywódcy Chin z głowami państw pozostającymi w nie najlepszych relacjach z Chińską Republiką Ludową. Dziś dojdzie do spotkania Xi Jinpinga z prezydentem USA, a we wtorek - z premierem Australii. O spotkanie bilateralne z chińskim przywódcą zabiega też premier Japonii - poinformowały tamtejsze media.

Dla chińskiej dyplomacji Bali staje się miejscem gdzie po prawie trzech pandemicznych latach chiński przywódca spotka się z liderami krajów, z którymi doszło w tym czasie do znacznego pogorszenia relacji. Dziś Xi Jinping będzie rozmawiał z Joe Bidenem. Jutro dojdzie zaś do rozmów Xi Jinpinga z premierem Australii Anthonym Albanesem. Relacje Chin i Australii znalazły się w najniższym punkcie od lat po tym kiedy poprzedni szef australijskiego rządu chciał niezależnego śledztwa w sprawie przyczyn pandemii.

W chińskim areszcie od ponad dwóch lat przetrzymywana jest pracująca wcześniej dla chińskich mediów Australijka. Chiny objęły też dotkliwymi cłami najważniejsze australijskie towary importowane wcześniej do Chin takie jak wino czy drewno. Kancelaria premiera Japonii poinformowała zaś, że wciąż trwają rozmowy dotyczące ewentualnego spotkania na Bali Fumio Kishidy z Xi Jinpingiem.

Napięte stosunki USA-Chiny

"Przywódcy omówią wysiłki, by utrzymać i pogłębić kanały komunikacji między Stanami Zjednoczonymi, odpowiedzialnym zarządzaniem rywalizacji i współpracą tam, gdzie nasze interesy się łączą, zwłaszcza w sprawie transnarodowych wyzwań, które wpływają na społeczność międzynarodową" - napisano w komunikacie Białego Domu.

Chiny przeprowadziły w tym roku bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu. Według Pekinu miał to być odwet za wizytę spikerki Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej. Xi zaostrzył również retorykę wobec Tajwanu, ogłaszając, że Chiny nigdy nie wyrzekną się możliwości użycia siły przeciwko "separatystom" i "zewnętrznym ingerencjom" w sprawy wyspy.

Źródłem napięć jest również rywalizacja handlowo-technologiczna. Administracja Bidena wprowadziła niedawno nowe restrykcje eksportowe, które mają ograniczyć Chinom dostęp do najnowocześniejszych technologii w dziedzinie półprzewodników. Pekin ostro skrytykował to posunięcie.

Posłuchaj

Bali: najważniejsze spotkania przywódcy Chin od lat (Tomasz Sajewicz/IAR) 0:45
+
Dodaj do playlisty

Obie strony spierają się też w wielu innych sprawach, od autonomii Hongkongu, przez sytuację mniejszości etnicznych i religijnych w Chinach, po roszczenia i wzrost aktywności wojskowej Pekinu na Morzu Południowochińskim i Wschodniochińskim. Różnice pogłębia stosunek Chin do rosyjskiej inwazji na Ukrainę i bliskie relacje Pekinu z Moskwą.

Grupa G20. Źródło: PAP Grupa G20. Źródło: PAP

IAR/PAP/Tomasz Sajewicz/as

Polecane

Wróć do strony głównej