more_horiz
Wiadomości

Przeszukania w mieszkaniach przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi. "Ich telefony milczą"

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2022 13:52
W mieszkaniach u Prezes Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Ireny Waluś i wiceprezes Renaty Dziemiańczuk trwają przeszukania. "Nie odpowiadają telefony czołowych działaczy" - informuje na swoim profilu społecznościowym Marek Zaniewski, członek organizacji.
Związek Polaków na Białorusi.
Związek Polaków na Białorusi.Foto: Facebook/Marek Zaniewski

Prokuratura oskarżyła firmę "Klerigata", na bazie której działał nieuznany przez władze Białorusi Związek Polaków Białorusi, o "realizację celów i zadań niezarejestrowanej organizacji społecznej" i wszczęła dochodzenie wobec członków kierownictwa firmy. W taki sposób reżim Aleksandra Łukaszenki zamierza sparaliżować działalność Związku Polaków na Białorusi.

Trwają przeszukania

Marek Zaniewski, członek Związku Polaków na Białorusi przekazał w mediach społecznościowych, że "w mieszkaniach u Prezes Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Ireny Waluś i wiceprezes Renaty Dziemiańczuk trwają przeszukania". Dodał, że "nie odpowiadają telefony czołowych działaczy".

W 2005 roku władze Białorusi nie uznały kierownictwa Związku Polaków na Białorusi na czele z Anżeliką Borys wybranej na zjeździe organizacji i odmówiły jej rejestracji. Jednocześnie pod tą samą nazwą została utworzona struktura sterowana przez reżim Łukaszenki, która nie została z kolei uznana przez rząd Polski.

Czytaj także:

IAR/jb/kor

Zobacz także

Zobacz także