Rekord pobity. Populacja Ziemi przekroczyła 8 miliardów ludzi

Liczba ludzi na Ziemi przekroczyła 8 miliardów - poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Według wyliczeń ONZ stało się to tej nocy.

2022-11-15, 11:17

Rekord pobity. Populacja Ziemi przekroczyła 8 miliardów ludzi
Populacja Ziemi przekroczyła 8 miliardów ludzi. Foto: EDUARDO MUNOZ / Reuters / Forum

W przeciwieństwie do podobnych wyliczeń sprzed lat ONZ nie poinformowała, kto jest 8-miliardowym mieszkańcem Ziemi. Wiadomo natomiast, że ludzka populacja przekroczyła próg 8 miliardów w 11 lat po tym, jak przekroczyła próg 7 miliardów. 

Rekord pobity

Pierwszy miliard ludzkość przekroczyła w 1804 roku, a wraz z erą nowoczesności rozpoczął się szybki przyrost liczby ludności na globie, który osiągnął apogeum w II połowie XX wieku. Potem liczba urodzeń zaczęła nieznacznie spadać.
Eksperci ONZ podkreślają, że obecnie ludzie żyją dłużej niż przed wiekami, a to dzięki opiece medycznej, dostępie do czystej wody i znacznie wyższym poziomie higieny.

Obecnie liczba ludności najszybciej rośnie w Afryce i w Azji, a najwolniej w Europie.

Problem głodu

Sekretarz Generalny Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres ostrzegł jednak, że miliardy osób zmagają się z problemami. Setki milionów cierpią z powodu głodu, a rekordowa liczba osób ucieka z domów w poszukiwaniu pomocy w obliczu zadłużenia, trudności, wojen i katastrof klimatycznych.

REKLAMA

- Jeśli nie zasypiemy ziejącej przepaści między globalnymi posiadaczami i nie posiadaczami, to zastaniemy 8-miliardowy świat pełen napięć i nieufności, kryzysów i konfliktów – przewiduje Guterres.

Posłuchaj

ONZ: na Ziemi jest 8 miliardów ludzi (Wojciech Cegielski/IAR) 0:48
+
Dodaj do playlisty

Źródła ONZ zwracają uwagę, że kraje o najwyższym poziomie płodności to zazwyczaj kraje o najniższym dochodzie na mieszkańca. Dlatego globalny wzrost populacji z czasem coraz bardziej widoczny jest w najbiedniejszych krajach świata, w większości w Afryce Subsaharyjskiej.

Czytaj także:

"Mimo że zwiększenie liczby ludności potęguje wpływ rozwoju gospodarczego na środowisko, rosnące dochody na mieszkańca są główną siłą napędową niezrównoważonych wzorców produkcji i konsumpcji. Do krajów o najwyższym zużyciu zasobów materialnych na osobę i emisji gazów cieplarnianych należą zazwyczaj te, w których dochód na mieszkańca jest wyższy, a nie w których liczba ludności szybko rośnie" – akcentuje ONZ.

REKLAMA

Według statystyk ogólne tempo wzrostu globalnej populacji spada. Ludzkość musiała czekać 12 lat, aby wzrosnąć z 7 do 8 mld. Zgodnie z prognozami, 9 mld osiągnie za 15 lat, czyli w 2037 roku; a 10 miliardów do roku 2080.

IAR/Wojciech Cegielski/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej