more_horiz
Wiadomości

"Rosja to państwo terrorystyczne". Zełenski pokazał przerażające nagranie z ostrzału Dniepru

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2022 21:54
W czwartek rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko oświadczył, że "stwierdzenie rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, że Rosja niszczy ukraińską infrastrukturę krytyczną, by skłonić Kijów do negocjacji, świadczy o tym, że Rosja zachowuje się niczym terroryści z Państwa Islamskiego". Prezydent Ukrainy opublikował w sieci nagranie z ostrzałów.
Prezydent Ukrainy: Rosja to państwo terrorystyczne, które chce sprowadzić Ukraińcom jak najwięcej bólu i cierpienia.
Prezydent Ukrainy: Rosja to państwo terrorystyczne, które chce sprowadzić Ukraińcom jak najwięcej bólu i cierpienia.Foto: president.gov.ua

- Właśnie tak działa Państwo Islamskie - zabija niewinnych ludzi, żeby ktoś spełnił jego żądania. Rosja zachowuje się jak kraj terrorystyczny. Wypowiedź Pieskowa powinna otworzyć oczy niektórym rządom, które wciąż wierzą, że Moskwa dąży do negocjacji - podkreślił przedstawiciel ukraińskiego resortu dyplomacji Ołeh Nikołenko.

Jak dodał, agresji Kremla nie da się powstrzymać rozmowami, lecz "systemami obrony powietrznej, czołgami i wyrzutniami rakietowymi".

Wcześniej w czwartek Pieskow powiedział, że brak światła i ogrzewania w wielu częściach Ukrainy to konsekwencja działań władz w Kijowie, które odmawiają negocjacji z Rosją. Rzecznik Kremla przyznał w ten sposób, że rosyjskie wojska atakują na Ukrainie obiekty infrastruktury cywilnej.

Zintensyfikowanie ostrzałów

Od 8 października, gdy funkcję głównego dowódcy sił inwazyjnych objął gen. Siergiej Surowikin, Rosja znacząco zintensyfikowała ostrzały obiektów energetycznych na Ukrainie. W ostatnich tygodniach atakowano tego rodzaju instalacje m.in. w Kijowie, a także w większości regionów kraju.

Ukraińscy politycy i media podkreślają, że kraj przygotowuje się na ciężką zimę i poważny deficyt energii.

Poprzez ostrzały ukraińskiej infrastruktury cywilnej Kreml próbuje wywołać katastrofę humanitarną i sprowokować nową falę uchodźców do krajów europejskich - alarmują władze Ukrainy. Dodają, że "w obliczu niepowodzeń na froncie Rosja sięga po te działania, by sterroryzować ludność cywilną i zmusić Kijów do ustępstw".

Jak podkreślają eksperci, ataki na obiekty cywilne są zbrodnią wojenną w świetle prawa międzynarodowego. Niszczenie infrastruktury energetycznej nie ma żadnego uzasadnienia militarnego.

Czytaj także:

"Państwo terrorystyczne chce sprowadzić Ukraińcom jak najwięcej bólu i cierpienia"

Prezydent Ukrainy opublikował w sieci nagrania jednego ze świadków ataku rosyjską rakietą. Zaznaczył, że "oto kolejne potwierdzenie z Dniepru, jak terroryści chcą pokoju.

"Państwo terrorystyczne chce sprowadzić Ukraińcom jak najwięcej bólu i cierpienia" - podkreślił.


PAP/jb

Zobacz także

Zobacz także