more_horiz

Gen. Roman Polko: Ukraina ma prawo do obrony

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2022 14:45
- Warto by poczynić pewne ustalenie ze stroną ukraińską, aby jakiś kolejny zabłąkany pocisk nie wpadł na terytorium Polski. Należałoby wyznaczyć szerszy pas, powiadamiając też stronę rosyjską, w którym niszczone byłyby wszelkie obiekty, samoloty czy rakiety, ponieważ chcemy chronić bezpieczeństwo naszych obywateli - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Roman Polko były szef BBN i dowódca GROM.
Gen. Roman Polko
Gen. Roman PolkoFoto: Forum/Mateusz Włodarczyk

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki poinformowali, że wczorajszy incydent przy granicy z Ukrainą nie był celowym działaniem. W Przewodowie zginęły dwie osoby po wybuchu rakiety. "To nie był intencjonalny atak na Polskę" - powiedział po naradzie z rządem prezydent.

Gen. Roman Polko zwracał uwagę na ostatnie ustalenia ws. eksplozji. - Wiemy, że nie był to atak intencjonalny, ale skutek obrony przed atakiem rosyjskim wymierzonym w ukraińską infrastrukturę krytyczną. Była to prawdopodobnie rakieta S300, na miejscu nie eksplodowała głowica, ale paliwo w rakiecie - wyjaśniał.

"Nie oskarżamy Rosji o coś, czego nie zrobiła"

- To nie zmienia istoty rzeczy, że za agresję odpowiedzialna jest Rosja, to ona uderza na zachodnie rubieże Ukrainy, nie tylko pogwałcając międzynarodowe prawo wojenne, mordując cywilną ludność, ale stwarzając zagrożenia dla krajów NATO - dodał i zaznaczył, że władze Polski zareagowały w odpowiedni sposób - nie oskarżamy Rosji o coś, czego nie zrobiła. Systemy obrony przeciwpowietrznej z pewnością będą wzmacniały bezpieczeństwo Polski, ale zanim zostaną one w pełni rozbudowane, dobrze, aby ściągnąć do tego czasu podobne systemy z Francji czy Niemiec do miejsc, w których jest rzeczywiste zagrożenie - zauważył.

"Ludzie na wschodniej granicy powinni czuć się bezpiecznie"

Gość audycji zwracał uwagę na potrzebę ochrony granic. - Zginęło dwóch polskich obywateli, nie można przejść nad tym do porządku dziennego, ludzie na wschodniej granicy powinni czuć się bezpiecznie, być może wystarczy zwykła umowa z samą Ukrainą, nie trzeba sięgać do art. 4 paktu NATO.

- Dobrze byłoby znieść w stosunku do Ukrainy ograniczenia, jeśli chodzi o uzbrojenie. Ukraina atakowana w tak terrorystyczny sposób powinna mieć możliwość i prawo obrony, dysponować arsenałem rakietowym dalszego zasięgu, aby niszczyć stanowiska startowe rakiet, zarówno okręty, statki powietrzne, jak i stanowiska lądowe - argumentował gen. Polko.

Posłuchaj
16:54 PR24_mp3 2022_11_16-13-39-24.mp3 Gen. Roman Polko o wybuchu w Przewodowie (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

We wtorek rosyjskie wojsko wystrzeliło ponad 90 pocisków manewrujących typu Ch-101 i Kalibr; 77 z nich zniszczyły ukraińskie siły obrony - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ogółem 77 pocisków manewrujących, 10 irańskich dronów Shahed-136 i jeden dron Orion zostało zniszczonych przez ukraińskie Siły Obrony.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: gen. Roman Polko 

Data emisji: 16.11.2022

Godzina emisji: 13.40

PR24/ka/kor

Zobacz także

Zobacz także