more_horiz
Wiadomości

Kraje UE zamroziły rosyjskie aktywa. Chodzi o miliardy euro

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 12:07
Kraje Unii Europejskiej dotychczas zamroziły rosyjskie aktywa w wysokości 68 mld euro - poinformował brukselski portal Politico w oparciu o wewnętrzną notatkę Komisji Europejskiej, do której dotarł. Jak zaznacza, większość tych środków zamrożono w Belgii.
Portal Politico: w krajach UE dotąd zamrożono rosyjskie aktywa o wartości 68 mld euro
Portal Politico: w krajach UE dotąd zamrożono rosyjskie aktywa o wartości 68 mld euro Foto: Shutterstock.com/Sandor Szmutko

Na Belgię przypada 50 mld z 68 mld euro zamrożonych w UE rosyjskich aktywów. Drugie miejsce zajmuje Luksemburg z kwotą 5,5 mld euro.

Nie jest pewne, jaka część tych kwot to rosyjskie rezerwy państwowe. W wewnętrznej notatce KE, na którą powołuje się Politico, szacuje się, że jest to około 33,8 mld euro. Zgodnie z przepisami sankcyjnymi zamrożenie aktywów nie oznacza, że zmieniły one właściciela, ale osoba lub podmiot, do którego należą, nie może z nich korzystać.

W maju br. Komisja Europejska przedstawiła projekt dyrektywy, zgodnie z którym obchodzenie sankcji miałoby być przestępstwem na poziomie UE. Ułatwiłoby to konfiskatę mienia w przypadku uzyskania wyroku skazującego.

Sankcje UE na Rosję. Kiedy kolejny pakiet?

Niektóre państwa, w tym Polska i kraje bałtyckie, były w ostatnim czasie zniecierpliwione, że prace nad kolejnymi sankcjami względem Rosji wyhamowały.

Brak tej cierpliwości jest zrozumiały wobec tego, co się dzieje na Ukrainie. My z krajami bałtyckimi zawsze jesteśmy pierwsi i nasze propozycje są najbardziej kompleksowe. Pod tym względem nie mamy sobie w Polsce niczego do zarzucenia - mówił szef polskiego MSZ.

Zbigniew Rau przypomniał, że Polska wraz z Litwą, Łotwą i Estonią zaproponowała objęcie sankcjami m.in. partii politycznych, kolejnych formacji wojskowych, także osób z rosyjskiego establishmentu, oraz usług teleinformatycznych.

- Zawsze to tak wygląda, że trzeba coś położyć na stole, a potem budować koalicje wobec tego i im bardziej zdecydowana jest ta grupa inicjatywna, która jest autorem tych propozycji, tym większe szanse ich przeprowadzenia - dodał minister Zbigniew Rau.

Czytaj także:

Zobacz: minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Programie 3 Polskiego Radia

IAR, PAP

asp

Zobacz także

Zobacz także