more_horiz
Wiadomości

Cały Donbas, a potem Zaporoże. Ukraińcy o terytorium, jakie chce zająć rosyjska armia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 11:45
Rzecznik ukraińskiego Wschodniego Zgrupowania Wojsk Serhij Czerewaty oświadczył, że Rosjanie chcą opanować cały teren obwodów ługańskiego i donieckiego w Donbasie, a następnie podbić obwód zaporoski. Zapewnił, że ukraińskiej wojsko pokrzyżuje te plany.
Według ukraińskiego wojska, rosyjska armia chce zająć Donbas, a później obwód zaporoski
Według ukraińskiego wojska, rosyjska armia chce zająć Donbas, a później obwód zaporoskiFoto: Russian Defence Ministry / TASS / Forum

Po serii klęsk na Ukrainie rosyjskim siłom pozostało jedynie osiąganie pewnych "zwycięstw" w wymiarze taktycznym - uważa rzecznik, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

Cele Rosjan: Ługańszczyzna, obwód doniecki, Zaporoże

- W związku z tym, że w ciągu całej wojny, a nawet wcześniej, jedną z narracji rosyjskiej propagandy było tzw. wyzwolenie Donbasu, to oczywiście chcą osiągnąć granice obwodów ługańskiego i donieckiego - podkreślił Czerewaty.

Nie wykluczył, że po zajęciu tych regionów rosyjskie wojsko chciałoby zająć cały obwód zaporoski. Zapewnił jednak, że plany przeciwnika zostaną pokrzyżowane przez siły zbrojne Ukrainy - podobnie jak miało to miejsce do tej pory w przypadku innych zamierzeń agresora.

Poinformował też, że w obwodzie ługańskim "mimo wszelkich ambicji wroga" rosyjska armia ponosi klęski i w większym stopniu broni się, niż atakuje.

ISW: okupanci próbują umacniać się na zajętych pozycjach

Jak informuje Instytut Badań nad Wojną (ISW), po wycofaniu się na lewy brzeg Dniepru rosyjski okupant umacnia swoje pozycje. 

Chodzi zwłaszcza o obwody doniecki, ługański i zaporoski. Tam wojskowe jednostki są dokompletowywane żołnierzami wycofanymi z Chersońszczyzny oraz nowo zmobilizowanymi. Żołnierze zostają skoszarowani w licznie opuszczonych w wyniku wojny domach mieszkalnych.

Czytaj także:

Według amerykańskiego think tanku w najbliższych tygodniach Rosja sprowadzi w okolice linii frontów w obwodach donieckim i ługańskim dodatkowe jednostki w związku z zakończeniem wspólnych białorusko-rosyjskich manewrów w obwodzie brzeskim.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Zobacz: wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak

ms/PAP, IAR

Zobacz także

Zobacz także