more_horiz
Wiadomości

Rosja przygotowuje prowokację na Białorusi? Ukraiński wywiad: celem ma być obiekt w pobliżu granicy z Polską

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2022 19:20
Ukraiński wywiad twierdzi, że Rosja przygotowuje prowokację na terytorium Białorusi po to, by wciągnąć ją w wojnę z Ukrainą. Jednym z głównych obiektów prowokacji pozorującej atak terrorystyczny ma być białoruska elektrownia atomowa w Ostrowcu znajdująca się w pobliżu granicy z Litwą i Polską.
Wywiad ukraiński: Rosja przygotowuje prowokację na Białorusi
Wywiad ukraiński: Rosja przygotowuje prowokację na BiałorusiFoto: Wojciech Pacewicz/PAP

Przygotowywaniem i realizacją planu zajmują się służby specjalne Rosji, lecz białoruski KGB nie jest dołączony do operacji. Według ukraińskiego wywiadu, odpowiedzialnością za pozorowany atak mają zostać obarczeni obywatele krajów NATO oraz Ukrainy. Jednostki białoruskiego KGB, MSW oraz straży granicznej zostały już postawione w stan gotowości bojowej.

Według ukraińskiego wywiadu, Moskwa zamierza sprowokować katastrofy obiektów infrastruktury krytycznej w celu uzyskania poparcia dla udziału armii białoruskiej w inwazji na Ukrainie.

"Trzeba zmusić Rosję do wycofania się z Ukrainy"

Jak napisał w mediach społecznościowych ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz, Rosja dalej stosuje terroryzm i bezczelnie atakuje wszystkich, łamiąc prawo międzynarodowe. "Aby świat czuł się bezpiecznie, trzeba zmusić Rosję do wycofania się z Ukrainy" - podkreślił.

Czytaj także:

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w "Sygnałach dnia"

ng//IAR//PAP

Zobacz także

Zobacz także