more_horiz
Wiadomości

Parlament Europejski przyjął rezolucję uznającą Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2022 12:10
Parlament Europejski przegłosował uznanie Rosji za państwowego sponsora terroryzmu. Wstępne porozumienie w tej sprawie zawarły wcześniej różne grupy polityczne. W rezolucji jest też mowa o wybuchu rakiety w Przewodowie.
Posiedzenie i głosowanie Parlamentu Europejskiego
Posiedzenie i głosowanie Parlamentu EuropejskiegoFoto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

W rezolucji europosłowie domagają się od Rosji zaprzestania działań wojennych, a w szczególności ataków na osiedla mieszkalne i infrastrukturę cywilną.

To właśnie bombardowanie domów, szkół, szpitali oraz sieci ciepłowniczych jest dowodem na to - w ocenie europosłów - że Rosja dokonuje zbrodni wojennych i jest sponsorem terroryzmu.

Gest solidarności z Ukrainą

Parlament Europejski w rezolucji po raz kolejny wyraża solidarność z narodem ukraińskim i popiera niepodległość, suwerenność i integralność terytorialną tego państwa. Europosłowie chcą też wyrazić solidarność z ofiarami wybuchu rakiety w polskiej miejscowości Przewodów.

Posłuchaj
00:57 Parlament Europejski uznał Rosję na za państwowego sponsora terroryzmu.mp3 Parlament Europejski uznał Rosję na za "państwowego sponsora terroryzmu" - Karol Surówka (IAR)

 

Rezolucja ma zostać przekazana organizacjom międzynarodowym, w tym Radzie Europy i ONZ, oraz władzom Ukrainy. Dokument ma też trafić do rządu i parlamentu Federacji Rosyjskiej oraz do Władimira Putina. Rezolucja ma w tej chwili głównie znaczenie symboliczne - na razie w Unii nie ma bowiem oficjalnego mechanizmu uznania danego kraju za "państwowego sponsora terroryzmu". Europarlament wzywa jednak państwa członkowskie Unii, by taki środek prawny wprowadziły.

Zobacz także:

Zobacz także: minister Szymon Szynkowski vel Sęk w PR24

jp/IAR/kor,pg

Zobacz także

Zobacz także