more_horiz
Wiadomości

Dziś spotkanie liderów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2022 05:48
Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się dziś w słowackich Koszycach. Polskę będzie reprezentował szef rządu Mateusz Morawiecki. Wraz z premierami Czech, Węgier i Słowacji omówi on bieżące wyzwania w zakresie bezpieczeństwa, w tym związane z wojną na Ukrainie oraz kryzysem energetycznym.
Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się w słowackich Koszycach. Polskę będzie reprezentował Mateusz Morawiecki
Premierzy państw Grupy Wyszehradzkiej spotkają się w słowackich Koszycach. Polskę będzie reprezentował Mateusz MorawieckiFoto: Twitter/Kancelaria Premiera

To pierwszy szczyt premierów organizowany przez Słowację, która od lipca sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej. Ostatnio szefowie rządów spotkali się w formacie V4 w marcu w Londynie wraz z ówczesnym premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Koszycach zostanie poruszonych wiele kluczowych tematów.

- Na pewno będziemy dyskutowali również o sytuacji na Ukrainie, o inflacji zaimportowanej z Rosji, o inflacji, która jest skutkiem cen energii elektrycznej, energii cieplnej, gazu czy paliw, o trudnej sytuacji gospodarczej - wyliczał Mateusz Morawiecki.

Limity cen gazu i rozszerzenie NATO

Wyszehradzkie spotkanie na szczycie omówi też najnowszą propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą limitu cen gazu. Bruksela wyznaczyła go na 275 euro za megawatogodzinę. Mateusz Morawiecki uważa, że to zbyt wysoki pułap.

- Nie sztuka postawić poprzeczkę bardzo wysoko i powiedzieć - cena nie ma prawa urosnąć powyżej tego poziomu x, sztuka jest utrzymać cenę na przyzwoitym poziomie w dzisiejszych okolicznościach kryzysowych - zaznaczył.

Wcześniej polski premier zapowiadał również, że wraz z partnerami z Czech i Słowacji będzie namawiać premiera Viktora Orbana do przyspieszenia ratyfikacji przez Budapeszt akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Węgry to obok Turcji ostatni kraj, który nie dał jeszcze zielonego światła na rozszerzenie Sojuszu o państwa skandynawskie.

W Koszycach Grupa Wyszehradzka poruszy także tematy współpracy regionalnej oraz kwestie migracyjne. Premierzy Polski, Czech, Węgier i Słowacji mają też omówić tematykę nadchodzącego szczytu Rady Europejskiej, zaplanowanego na połowę grudnia w Brukseli.

Zobacz także:

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w PR24

jp/IAR

Zobacz także

Zobacz także