more_horiz
Wiadomości

Spotkanie prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Rumunii. Andrzej Duda: jesteśmy z Ukrainą i wspieramy ją

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 13:24
- Zawsze byliśmy częścią Europy i byliśmy częścią wielkiej europejskiej wspólnoty, niezależnie od tego jak przez ostatnie tysiąc lat toczyły się meandry historii. Właśnie dlatego jesteśmy tu dzisiaj, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę właśnie dlatego, że Ukraina chce być częścią Europy - wolnej, niepodległej, demokratycznej - podkreślił prezydent Andrzej Duda w Kownie na Litwie.
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że naród ukraiński ma pełne prawo do decydowania o własnej przyszłości i nikt nie może go tego prawa pozbawiać
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że naród ukraiński ma pełne prawo do decydowania o własnej przyszłości i nikt nie może go tego prawa pozbawiaćFoto: PAP/Radek Pietruszka

Prezydent Duda wraz z prezydentami Litwy, Łotwy i Rumunii wzięli udział w międzynarodowej konferencji dotyczącej przyszłości Europy. Podkreślał, że narody Europy Środkowej są "częścią szeroko pojętej kultury europejskiej, kultury zachodu, kultury chrześcijańskiej".

- Stoimy dzisiaj wszyscy, my prezydenci państw Europy Centralnej przy Ukrainie i za Ukrainą i potwierdzamy to nie tylko w sensie werbalnym, nie tylko poprzez oświadczenia, ale także (...) poprzez szeroko pojętą pomoc, którą na co dzień niesiemy Ukrainie i obrońcom Ukrainy - stwierdził Andrzej Duda.

Prezydent Duda: naród ukraiński ma prawo dążyć do dołączenia do NATO i UE

Dodał, że Polska wspiera Ukrainę od czasu, kiedy została napadnięta przez Rosję i będzie ją nadal wspierała. - Jesteśmy częścią wolnego świata i tak jak pozostałe narody Europy Środkowej (...) wierzymy głęboko w to, że każdy naród europejski ma prawo do samostanowienia i do decydowania o sobie, także to samo prawo ma naród Ukrainy - podkreślił Duda.

Prezydent mówił też, że jeśli ukraiński naród chce, by jego państwo było częścią Unii Europejskiej i NATO, to ma do tego prawo. - I to prawo musi mu być przez wspólnotę międzynarodową zagwarantowane - powiedział polski prezydent. 

Posłuchaj
00:33 12067199_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda: Ukraińcy mają prawo decydować o własnej przyszłości (IAR) 

"Jesteśmy z Ukrainą i współdziałamy ze sobą w celu jej wspierania"

- Jesteśmy solidarni wzajemnie, jesteśmy solidarni ze wszystkimi tymi, którzy chcą być prawdziwie wolni, niepodlegli i suwerenni. (...) Stoimy przy Ukrainie, jesteśmy z Ukrainą, wspieramy ją i współdziałamy ze sobą w zakresie realizacji tego zadania - oświadczył Andrzej Duda.

Czytaj również:

Polski prezydent przypomniał, że Polska, Litwa, Łotwa i Rumunia współpracują w ramach NATO czy formatów Bukareszteńskiej Dziewiątki czy Trójmorza.

ms/PAP, PR24

Zobacz także

Zobacz także