more_horiz
Wiadomości

Wołodymyr Zełenski: Rosja przekształca dzień pamięci o ofiarach Wielkiego Głodu w dzień terroru

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 20:48
- Rosja przekształca dzień pamięci o ofiarach Wielkiego Głodu w dzień terroru, ostrzeliwując ukraińskie terytorium - skomentował w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Co roku na Ukrainie w ostatnią sobotę listopada obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Hołodomoru i Represji Politycznych. Szacuje się, że w czasie Wielkiego Głodu na Ukrainie zmarło co najmniej 3,5 mln ludzi.
Rosja przekształca dzień pamięci o ofiarach Wielkiego Głodu w dzień terroru - podkreślił prezydent Wołodymyr Zełenski
Rosja przekształca dzień pamięci o ofiarach Wielkiego Głodu w dzień terroru - podkreślił prezydent Wołodymyr ZełenskiFoto: facebook.com/zelenskiy.official

Szef ukraińskiego państwa poinformował, że w ciągu dnia rosyjska armia przeprowadziła ostrzał rakietowy prywatnych domów w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie kraju. W ataku są ranni - według najnowszych danych w mieście Dniepr poszkodowanych zostało 13 osób.

Ostrzeliwano też obwód doniecki, południe, inne regiony. Rosja również ten dzień - dzień pamięci - przekształca w dzień terroru - zaznaczył Wołodymyr Zełenski.

Jak poinformował w sobotę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, rosyjska armia przegrupowuje siły na wschodzie Ukrainy i próbuje kontynuować ofensywę na odcinku awdijiwskim i bachmuckim. Dodano, że trwa także przygotowanie nowoprzybyłych zmobilizowanych rosyjskich wojskowych do ataku.

Wielki Głód na Ukrainie

W bieżącym roku przypada 90. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie, którego kulminacja trwała w latach 1932-1933. Co roku w ostatnią sobotę listopada obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Hołodomoru i Represji Politycznych.

Szacuje się, że w czasie Wielkiego Głodu na Ukrainie zmarło co najmniej 3,5 mln ludzi. Hołodomor został uznany za ludobójstwo przez władze Ukrainy i licznych państw zachodnich, w tym Polski, USA, Kanady i krajów bałtyckich.

Czytaj także:

ng//PAP

Zobacz także

Zobacz także