more_horiz
Wiadomości

Ukraiński polityk ostrzega przed kolejnymi blackoutami. "Należy przygotować zapasy"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2022 21:26
- Są informacje, że w przyszłym tygodniu może dojść do nowych ostrzałów rakietowych i blackoutów - ostrzegł szef ukraińskiej frakcji parlamentarnej Sługa Narodu Dawyd Arachamija. Z kolei jak wskazał wcześniej przedstawiciel wywiadu wojskowego Andrij Jusow, Rosja potrzebuje tygodnia, by przygotować zmasowany atak - taki, do jakiego doszło w ostatnią środę.
W przyszłym tygodniu możliwe kolejne blackouty na Ukrainie
W przyszłym tygodniu możliwe kolejne blackouty na UkrainieFoto: Andrew Kravchenko/Associated Press/East News

- Należy wcześniej przygotować zapasy produktów na dłuższy okres, bo są informacje, że w następnym tygodniu mogą być nowe ostrzały rakietowe i będą nowe blackouty - powiedział w sobotę Dawyd Arachamija, cytowany przez RBK-Ukraina.

Jak zaznaczył w czwartek przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow, Rosja potrzebuje tygodnia, by przygotować zmasowany atak rakietowy - taki, do jakiego doszło w ostatnią środę.

Ostrzeżenie przed blackoutami

Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że podczas środowego zmasowanego ataku na budynki mieszkalne i infrastrukturę energetyczną w Kijowie i kilku obwodach rosyjska armia wystrzeliła 67 pocisków manewrujących i ok. 10 dronów bojowych. Ukraińska obrona strąciła 51 rakiet i pięć dronów. W atakach byli zabici i ranni.

W efekcie ostrzału większość mieszkańców kraju została pozbawiona dostaw prądu, a ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko stwierdził, że w sieci energetycznej doszło do blackoutu. Miejscowi energetycy na bieżąco podłączali do systemu kolejne elektrownie, które wstrzymały prace w wyniku ostrzałów rakietowych. Eksperci podkreślają, że o "prawdziwym blackoucie" można mówić wtedy, gdy cała sieć dostawy energii nie działa przez co najmniej dobę - skomentował portal Suspilne.

Czytaj także:

ng//PAP

Zobacz także

Zobacz także