more_horiz
Wiadomości

Szef NATO wzywa państwa Zachodu do dalszego wsparcia Ukrainy. "Musimy być przygotowani na kolejne ataki"

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 18:00
Szef NATO kolejny raz zaapelował do państw Zachodu o wsparcie dla Ukrainy. Jens Stoltenberg mówił, że w najbliższym czasie należy spodziewać się nowych rosyjskich ataków, ale Zachód nie może pozwolić Putinowi wygrać tej wojny. Sekretarz generalny Sojuszu przyleciał w poniedziałek do Bukaresztu, gdzie we wtorek rozpocznie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO.
Bukareszt. Szef NATO Jens Stoltenberg podkreśla potrzebę dalszego wsparcia dla Ukrainy
Bukareszt. Szef NATO Jens Stoltenberg podkreśla potrzebę dalszego wsparcia dla UkrainyFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Jens Stoltenberg mówił w Bukareszcie, że Rosja najprawdopodobniej będzie chciała dokonać kolejnych ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. - Putin używa nadchodzącej zimy jako broni w wojnie z Ukrainą. To okropne, ale musimy być przygotowani na kolejne takie ataki - podkreślał Stoltenberg.

Szef NATO kolejny raz zaapelował do krajów członkowskich o wsparcie militarne dla ukraińskiej armii. - Nie możemy pozwolić Putinowi wygrać tej wojny, bo to pokazałoby innym autorytarnym przywódcom, że mogą użyć siły, by osiągnąć swoje cele. Świat stałby się wtedy dla wszystkich bardziej niebezpieczny. Wsparcie dla Ukrainy jest więc w naszym wspólnym interesie - dodał.

"Liczba żołnierzy nie jest wystarczająca"

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis mówił z kolei po rozmowach z szefem NATO, że kraje wschodniej Europy oczekują, by jak najszybciej przysłać do nich więcej żołnierzy i sprzętu, zgodnie z postanowieniami szczytu w Madrycie z czerwca tego roku.

- Teraz liczba żołnierzy NATO nie jest wystarczająca, jeśli chcemy w pełni odstraszać przeciwnika. Potrzebujemy także sprzętu i o tym rozmawialiśmy na szczycie Sojuszu w Madrycie. Teraz chcielibyśmy, żeby tamte kierunkowe decyzje zostały wcielone w życie - dodał Klaus Iohannis.

Posłuchaj
00:55 12071726_1.mp3 Szef NATO o wsparciu dla Ukrainy. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

Głównym tematem rozpoczynającego się we wtorek spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów NATO w Bukareszcie będzie wsparcie dla Ukrainy. Sojusz oczekuje, że ministrowie złożą deklaracje o nowej nie-wojskowej pomocy. Chodzi m.in. o paliwo czy leki, które Zachód także dostarcza na Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji.

Polskę na spotkaniu w Bukareszcie reprezentować będzie minister Zbigniew Rau.

Zobacz także:

Zobacz także: Tomasz Szatkowski, ambasador RP przy NATO w "Sygnałach dnia"

jp/IAR

Zobacz także

Zobacz także