more_horiz
Wiadomości

Zełenski spotkał się z Jamalą. Artystka jedzie do USA przypominać o wojnie na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 23:37
- Twój głos słychać wszędzie i jest to dobry pretekst, by jeszcze raz przypomnieć wszystkim, że na Ukrainie trwa wojna - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z piosenkarką Jamalą przed jej wyjazdem do USA. Artystka angażuje się w działania na rzecz pomocy Ukrainie w jej walce z rosyjską inwazją.
Jamala mówiła, podczas spotkania z Wołodymyrem Zełenskim, o roli artystów i ludzi kultury w walce o wolność i niepodległość Ukrainy
Jamala mówiła, podczas spotkania z Wołodymyrem Zełenskim, o roli artystów i ludzi kultury w walce o wolność i niepodległość UkrainyFoto: Wojciech Olkusnik/East News

- Musimy przetrwać tę zimę. Możemy zwyciężyć i zwyciężamy. USA są liderem wsparcia dla Ukrainy i bez ich pomocy, której ciągle potrzebujemy, byłoby nam bardzo ciężko - zaznaczył ukraiński przywódca.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że obecnie najważniejszą sprawą są rosyjskie ataki rakietowe na ukraińską infrastrukturę energetyczną i zagrożenie blackoutem - powiadomiła służba prasowa głowy państwa.

»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

"To się może wydarzyć z każdym"

W USA Jamala, jak poinformowano, ma wziąć udział w imprezach artystycznych i w spotkaniach z przedstawicielami władz. W rozmowie z Zełenskim artystka mówiła o ważnej roli ludzi kultury w walce Ukrainy o w wolność i niepodległość.

Ukraińska piosenkarka, która ma krymskotatarskie korzenie, powiedziała, że każdy artysta ma swoją historię, a jej historia zaczyna się na Krymie. - I właśnie dlatego, gdzie bym nie była, najważniejszym zadaniem jest dla mnie przypominanie o tym, że do mojego domu przyszli obcy zabijać, kaleczyć życie, niszczyć i przepisywać moją kulturę. Tak było w 1944 r. (gdy stalinowskie władze dokonały masowej deportacji Tatarów Krymskich - red.), a potem w 2014 r. i teraz znowu - powiedziała Jamala, cytowana przez służbę prasową Zełenskiego.

- Dzisiaj wszyscy na Ukrainie rozumieją, że to może się wydarzyć z każdym, jeśli zła się nie zatrzyma i nie zmusi do odpowiedzi za zbrodnie - dodała.


Posłuchaj
00:59 ukraina-spec-g7-12073707_1.mp3 Na spotkaniu ministrów sprawiedliwości państw grupy G7 w Berlinie omawiano metody rozliczenia Rosji ze zbrodni wojennych na Ukrainie. W spotkaniu uczestniczył także minister sprawiedliwości Ukrainy Denys Maluśka - relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)

 

Starania o pomoc dyplomatyczną

Zełenski przypomniał w czasie rozmowy o więźniach politycznych, wśród których są mieszkańcy Krymu i Tatarzy Krymscy. Jak powiedział, Ukraina zabiega o pomoc USA i Turcji w ich uwolnieniu, jednak w przypadku więźniów politycznych wymiany "są najtrudniejsze”.

Jamala w 2016 r. wygrała Eurowizję utworem "1944", poświęconym masowym przesiedleniom Tatarów Krymskich. Artystka angażuje się w działania na rzecz pomocy Ukrainie i informowania o sytuacji Ukraińców w obliczu rosyjskiej inwazji.

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Zobacz także

Zobacz także