more_horiz
Wiadomości

Niemieckie patrioty dla Polski. Olaf Scholz: podtrzymujemy swoją ofertę

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 01:16
Najważniejsi niemieccy politycy potwierdzają ofertę przekazania Polsce systemów obrony powietrznej Patriot. Jak podała we wtorek agencja Reutera, kanclerz Niemiec Olaf Scholz uważa tę propozycję za "nadal aktualną". O aktualności propozycji zapewniła we wtorek także minister obrony Christine Lambrecht w wywiadzie dla "Frankfurter Allgemeine Zeitung".
Niemcy potwierdzają swoją ofertę dla Polski ws. przekazania systemów Patriot
Niemcy potwierdzają swoją ofertę dla Polski ws. przekazania systemów PatriotFoto: Shutterstock / mehmet ali poyraz

Nasza oferta dla polskiego rządu w sprawie ochrony jego własnego kraju jest wciąż na stole - powiedział we wtorek Scholz, cytowany przez agencję Reutera.

MON Niemiec: oferta jest aktualna. Niemieckie patrioty z niemiecką obsługą w Polsce

- Polska jest szczególnie narażona - stało się to jasne podczas tragicznego ataku rakietowego z dwiema ofiarami śmiertelnymi. Ważne było i jest dla mnie wspieranie Polski jako dobrego sąsiada i bliskiego sojusznika w tych trudnych czasach. Stąd ta oferta - nadzór i obrona powietrzna z eurofighterami i patriotami - powiedziała Lambrecht w rozmowie opublikowanej we wtorek na portalu dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung". - Podtrzymujemy naszą ofertę zapewniła.

"Oferta brzmi: stacjonowanie niemieckich patriotów z niemieckimi załogami na polskiej ziemi?" - dopytywał FAZ. - Taka właśnie jest oferta - odpowiedziała minister obrony Niemiec.

Polska chce przekazania patriotów Ukrainie

W ubiegłym tygodniu niemiecka minister obrony poinformowała w mediach, że oferuje Polsce przekazanie dwóch baterii Patriot do obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej. Polska zaproponowała, aby systemy te przekazać Ukrainie. Ukraina jest regularnie masowo bombardowana przez Rosję - przede wszystkim ostrzeliwane są obiekty infrastruktury krytycznej.

Strona niemiecka stwierdziła, że patrioty są wpięte w system obrony powietrznej NATO i ich przekazanie państwu spoza sojuszu jest niemożliwe, bo zgodę musiałyby wyrazić wszystkie kraje członkowskie. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, pytany o tę sprawę na konferencji prasowej, stwierdził, że każde państwo NATO ma prawo samo decydować o przekazaniu swoich systemów przeciwrakietowych i przeciwlotniczych.

Czytaj również:

PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także