"Żadne piękne słowa nie powiedzą więcej niż konkretne działania. Przekazanie Ukrainie (systemów) Patriot, (samolotów) F-16 czy czołgów Leopard to nie tylko obrona powietrzna, myśliwiec czy czołg" - napisał we wtorek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy.
"To także ważny akt wsparcia dla narodu, który przygotowuje się do przetrwania najcięższej zimy w historii i płaci najwyższą cenę za bezpieczeństwo Europy" - podkreślił Michajło Podolak.
»ROSYJSKA AGRESJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
Poparcie ze strony Polski
O poparciu dla Ukrainy w walce z Rosją mówił wcześniej na spotkaniu szefów dyplomacji krajów NATO, które rozpoczęło się w Rumunii polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. - Nie będzie pokoju w Europie, póki Ukraina nie odzyska pełnej niepodległości, a Rosja nie zostanie pokonana - podkreślał.
Szef polskiej dyplomacji zapewnił w Bukareszcie, że Zachód będzie pomagał Ukrainie tak długo, jak to będzie potrzebne. Zbigniew Rau powiedział, że co do tego nikt w NATO nie ma wątpliwości. - Tu musi panować pełna zgoda. Wobec tego my - członkowie wspólnoty transatlantyckiej - nie mamy żadnej rozsądnej alternatywy. Gdyby ta zgoda nie była utrzymana, to znaczy, że Rosja odniosłaby największe polityczne zwycięstwo, bo udałoby się jej nas podzielić - podkreślił Zbigniew Rau.
Rozmowy o pomocy dla Ukrainy
Podczas dwudniowego spotkania politycy w Bukareszcie mają zadeklarować nowe transze pomocy, zarówno wojskowej, jak i cywilnej. Chodzi np. o dostarczanie na Ukrainę paliwa, generatorów prądu i leków.
00:59 ukraina-spec-g7-12073707_1.mp3 Na spotkaniu ministrów sprawiedliwości państw grupy G7 w Berlinie omawiano metody rozliczenia Rosji ze zbrodni wojennych na Ukrainie. W spotkaniu uczestniczył także minister sprawiedliwości Ukrainy Denys Maluśka - relacja Wojciecha Osińskiego (IAR)
Czytaj także
PAP, IAR/ mbl