more_horiz
Wiadomości

"Kreml musi zapłacić za przerażające zbrodnie na Ukrainie". Szefowa KE o konfiskacie rosyjskich majątków

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 12:57
Komisja Europejska chce konfiskaty rosyjskich majątków, by przekazać je na odbudowę Ukrainy i specjalnego sądu do spraw rosyjskich zbrodni. Unijni eksperci przyznają jednak, że nie będzie to łatwe ani szybkie.  - relacjonuje z Brukseli korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Ekshumacja zwłok zamordowanej przez Rosjan 15-latki.
Ekshumacja zwłok zamordowanej przez Rosjan 15-latki.Foto: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

- Rosja musi zapłacić za przerażające zbrodnie na Ukrainie i za zniszczenia wojenne – podkreśliła szefowa Komisji Ursula von der Leyen w nagraniu wideo opublikowanym na Twitterze. Komisja rozesłała dziś do unijnych krajów swoje propozycje i rozpoczyna rozmowy na rzecz międzynarodowego porozumienia.

Zniszczenia spowodowane napaścią Rosji na Ukrainę są szacowane obecnie na 600 miliardów euro. Ursula von der Leyen podkreśliła, że Unia chce zmusić Rosję i oligarchów do zapłaty za te zniszczenia i pokrycie kosztów odbudowy.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Zablokowanie aktywów

- Zablokowaliśmy aktywa Rosyjskiego Banku Centralnego w wysokości 300 miliardów euro i zamroziliśmy majątki rosyjskich oligarchów opiewające na 19 miliardów euro – przypomniała skalę unijnych sankcji szefowa Komisji i zapowiedziała stworzenie funduszu, który zainwestowałby zamrożone pieniądze, a wpływy trafiałyby na Ukrainę.

- Będziemy pracować nad międzynarodowym porozumieniem z naszymi partnerami, aby było to możliwe. Razem możemy znaleźć legalne sposoby, aby to osiągnąć – dodała.

Problemy

Eksperci nie wskazują jednak jaka z suma z zamrożonych aktywów Banku Centralnego Rosji i majątków rosyjskich oligarchów mogłaby być przekazana Ukrainie. Prawo nie będzie działało wstecz natomiast jeśli będzie udowodniona próba obchodzenia sankcji i pozbywania się zablokowanych aktywów, wtedy możliwe będzie ich przejmowanie.

Sąd

Jeśli chodzi o specjalny sąd do zbadania i ścigania rosyjskich zbrodni na Ukrainie to - jak poinformowała Ursula von der Leyen - Komisja również rozpoczęła rozmowy, by uzyskać dla niego jak najszersze międzynarodowe poparcie. Plan jest taki, by ten sąd uzyskał poparcie Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Dochodzenie rozpoczął w tej sprawie Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze dla którego poparcie potwierdziła dziś Komisja Europejska.


Posłuchaj
00:54 30.11 płomecka.mp3 Szefowa KE o konfiskacie rosyjskich majątków i specjalnym sądzie ds. zbrodni. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)


Czytaj także:

IAR/pp

Zobacz także

Zobacz także