more_horiz
Wiadomości

Lider ISIS nie żyje. To kolejny przywódca "Państwa Islamskiego" zlikwidowany w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 02:47
Jak poinformowało w środę Dowództwo Centralne Stanów Zjednoczonych (CENTCOM), bojownicy sprzeciwiającej się syryjskiemu reżimowi Wolnej Armii Syryjskiej przeprowadzili operację, w której zginął przywódca Państwa Islamskiego Abu al-Hasana al-Haszimiego al-Kurajsziego.
Kolejny lider ISIS w tym roku został zlikwidowany
Kolejny lider ISIS w tym roku został zlikwidowanyFoto: thomas koch/ Shutterstock

"Śmierć Abu Hasana al-Haszimiego al-Kurajsziego jest kolejnym ciosem dla ISIS. Ta operacja została przeprowadzona przez Wolną Armię Syryjską w prowincji Dara w Syrii" - podał w komunikacie płk Joe Buccino, rzecznik CENTCOM.

Wolna Armia Syryjska zlikwidowała lidera ISIS

Jak dodał, mimo śmierci swojego lidera, Państwo Islamskie pozostaje zagrożeniem dla regionu, a USA i partnerzy nadal są skupieni na pokonaniu dżihadystów.

Nie podano więcej szczegółów operacji. Jak powiedział przedstawiciel sił zbrojnych USA cytowany przez Reuters, nie wzięli w niej udziału amerykańscy żołnierze. Wolna Armia Syryjska to ugrupowanie przeciwne władzom Baszara al-Asada. Na terytorium kontrolowanym przez syryjską opozycję znajduje się amerykański garnizon al-Tanf we wschodniej Syrii.

ISIS potwierdza śmierć lidera

O śmierci swojego lidera Państwo Islamskie poinformowało w środę na Telegramie. W wiadomości podano, że zginął "walcząc z wrogami Boga".

Informację tę skomentował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby. - Z zadowoleniem przyjmujemy informację, że kolejny przywódca Państwa Islamskiego nie chodzi już po ziemi - powiedział.

To już drugi lider IS, który zginął w 2022 roku. Zmarły Abu al-Hasan al-Haszemi al-Kurajszi przejął stery organizacji po śmierci Abu Ibrahima al-Haszemiego al-Kurajsziego, który zginął, wysadzając w powietrze siebie i swoją rodzinę, w lutym podczas amerykańskiego nalotu w północno-zachodniej Syrii.

Czytaj również:

PAP/jmo

Zobacz także

Zobacz także