more_horiz
Wiadomości

Morderstwa, tortury, gwałty. W Niemczech skazano oprawcę z Syrii

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 13:06
58-letni Anwar R. został skazany przez sąd w Koblencji na karę dożywotniego więzienia w procesie dotyczącym morderstw i tortur w Syrii. Syryjczyka odpowie m.in. za zbrodnie przeciwko ludzkości, 27 morderstw i torturowanie co najmniej 4 tys. osób.
Manifestanci przed przed sądem w Koblencji ze zdjęciami krewnych, którzy zginęli w Syrii
Manifestanci przed przed sądem w Koblencji ze zdjęciami krewnych, którzy zginęli w SyriiFoto: EPA/SASCHA STEINBACH

Mężczyzna dopuścił się zbrodni w latach 2011-2012 w początkowej fazie syryjskiej wojny domowej.

Sąd uznał za udowodnione, że Anwar R. jest odpowiedzialny za torturowanie co najmniej 4 tys. osób, kiedy był funkcjonariuszem w więzieniu Generalnej Służby Wywiadowczej w stolicy Syrii Damaszku. Zgodnie z wyrokiem jest on również winny 25 przypadków niebezpiecznego uszkodzenia ciała, szczególnie ciężkiego gwałtu, dwóch zarzutów napaści na tle seksualnym, pozbawienia wolności i wzięcia zakładników.

Pierwszy taki przypadek

Proces, który rozpoczął się w kwietniu 2020 roku z udziałem ponad 80 świadków oraz kilku ofiar tortur, wywołał międzynarodowe zainteresowanie.

"Jest to pierwszy tego typu przypadek, w którym uczestnik syryjskiej wojny domowej musi odpowiedzieć za swoje czyny" - zauważa portal tygodnika "Spiegel".

Obrona chciała uniewinnienia

Prokuratura federalna RFN domagała się dla Syryjczyka dożywocia oraz stwierdzenia szczególnej wagi winy, co niemal wyklucza zwolnienie z więzienia po 15 latach. Obrona domagała się uniewinnienia.

Oskarżony twierdził, że jest niewinny. Mówił, że nie torturował i nie wydał ani jednego rozkazu, aby to robić. Według jego relacji postępował wręcz przeciwnie i zapewnił uwolnienie uwięzionych demonstrantów z czasów arabskiej wiosny.

Miał też potajemnie sympatyzować z syryjską opozycją i wspierać ją po ucieczce z ojczyzny, także biorąc udział w drugiej konferencji pokojowej w sprawie Syrii w Genewie w 2014 roku.

Możliwość ścigania w innych państwach

Skazanie Anwara R. przez niemiecki sąd było możliwe dzięki zasadzie prawa światowego w międzynarodowym prawie karnym. Ewentualne zbrodnie wojenne popełnione przez cudzoziemców mogą więc być ścigane także w innych państwach.

Anwar R. i były współoskarżony Ejad A. po ucieczce do Niemiec zostali rozpoznani przez ofiary tortur i aresztowani w Berlinie i Zweibruecken w 2019 roku.

Ejad A. został już skazany na cztery i pół roku więzienia za pomoc i podżeganie do zbrodni przeciwko ludzkości. Decyzja w sprawie jego apelacji nie została jeszcze podjęta.

fc

Zobacz także

Zobacz także