more_horiz
Wiadomości

Dostawy broni dla Ukrainy. Spadła aprobata w UE, poparcie w Polsce wciąż znaczne

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 12:08
Jak wynika z sondażu Fundacji Bertelsmanna, obywatele Unii Europejskiej nadal w większości popierają przyjęcie Ukrainy do UE, a także dostawy broni do tego kraju, jednak aprobata nieco spadła. W Niemczech zwolennikami dostaw broni jest 48 proc. ankietowanych, w Polsce - ponad trzy czwarte.
Sondaż: w UE spadła aprobata dla pomocy Ukrainie, w Polsce najwięcej osób za dostawami broni
Sondaż: w UE spadła aprobata dla pomocy Ukrainie, w Polsce najwięcej osób za dostawami broniFoto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook

W Niemczech za dostawami broni dla Ukrainy opowiedziało się we wrześniu 48 proc. ankietowanych, w porównaniu z 57 proc. w marcu.

Również w całej UE poparcie nieznacznie spadło - do 50 proc. - pisze agencja dpa.

76 proc. Polaków za dostawami broni na Ukrainę

Polacy, sąsiedzi Ukraińców, w 76 procentach popierają dostawy broni. We Włoszech poparcie było najniższe - 36 proc.

Zobacz również:

Podczas gdy w marcu 72 proc. Niemców zgadzało się z tym, że UE powinna stać się bardziej niezależna energetycznie nawet przy rosnących cenach, to we wrześniu odsetek ten wyniósł już tylko 62 proc. W całej UE średnia spadła z 74 do 67 procent.

"Takiego rozwoju sytuacji należało się spodziewać w związku z utrzymującą się bardzo wysoką inflacją i rozpoczęciem sezonu grzewczego" - powiedziała ekspert Fundacji ds. Europy Isabell Hoffmann, cytowana przez agencję dpa.

Mniej Niemców chce Ukrainy w UE w najbliższych latach

Według sondażu prawie trzy czwarte Niemców nadal chce, by ukraińscy uchodźcy byli przyjmowani - w marcu było to jednak 86 proc.

Ponadto w Niemczech i UE spadło poparcie dla przyjęcia Ukrainy do UE w najbliższych latach. W marcu 69 proc. (UE) i 61 proc. (Niemcy) powiedziało "tak", we wrześniu odpowiednio 63 proc. i 55 proc.

Czytaj także:

Na potrzeby badania eupinions w marcu, czerwcu i wrześniu przeprowadzono wywiady z ponad 13 tys. obywateli UE.

Zobacz: wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w Programie 1 Polskiego Radia

ms/PAP/kor

Zobacz także

Zobacz także