more_horiz
Wiadomości

"NATO będzie wspierać sąsiadów Rosji, trzeba działać teraz". Ważna deklaracja Stoltenberga

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 13:31
Szef NATO Jens Stoltenberg mówił w Bukareszcie, że wielu bliższych i dalszych sąsiadów Rosji musi mierzyć się z presją zarówno polityczną, jak i ekonomiczną. - Lekcja z Ukrainy jest taka, że trzeba działać już - mówił. O szczegółach korespondent IAR Wojciech Cegielski.
Bukareszt. Stoltenberg: lekcja z Ukrainy jest taka, że trzeba działać już
Bukareszt. Stoltenberg: lekcja z Ukrainy jest taka, że trzeba działać jużFoto: PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

NATO będzie wspierać sąsiadów Rosji, którzy są zagrożeni przez agresywną politykę Kremla. Sojusz ogłosił to w czasie zakończonego w Bukareszcie spotkania ministrów spraw zagranicznych z krajów członkowskich. Chodzi przede wszystkim o Gruzję, Mołdawię oraz Bośnię i Hercegowinę. Ministrowie z tych krajów wzięli udział w spotkaniu w Rumunii.

Szef NATO Jens Stoltenberg mówił w Bukareszcie, że wielu bliższych i dalszych sąsiadów Rosji musi mierzyć się z presją zarówno polityczną, jak i ekonomiczną. Dlatego Zachód musi działać już teraz. - Lekcja z Ukrainy jest taka, że trzeba działać już. Im bardziej będziemy teraz wspierać te kraje, które w różnym stopniu są pod presją Rosji, tym mniejsza szansa, że sprawy pójdą w złym kierunku, jak widzieliśmy to na Ukrainie na początku tego roku - dodał Jens Stoltenberg.

Stoltenberg: NATO będzie wspierać sąsiadów Rosji, Zachód musi działać już teraz

Na spotkaniu w Bukareszcie kraje członkowskie miały zaoferować kolejne formy wsparcia, choć szczegóły tych deklaracji nie są znane. Szef Sojuszu przypomniał, że w Gruzji działa już centrum szkoleniowe NATO.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

Posłuchaj
00:54 12075540_1.mp3 Bukareszt: NATO będzie wspierać sąsiadów Rosji - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)

We wtorek ministrowie z krajów Sojuszu zadeklarowali dalsze wsparcie dla Ukrainy. Państwa NATO mają dostarczyć do Kijowa nowe dostawy broni, ale też sprzęt potrzebny do naprawy ukraińskiej infrastruktury energetycznej, niszczonej od tygodni przez rosyjskie bombardowania. Szczegóły tej pomocy nie są na razie znane.

Czytaj także:

Zobacz: Czy Władimir Putin oszalał? Materiał Wojciecha Cegielskiego

IAR/pb/kor

Zobacz także

Zobacz także