more_horiz
Wiadomości

Dziewiąty pakiet sankcji na Rosję. W niedzielę początek konsultacji KE

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 12:57
W niedzielę Komisja Europejska rozpocznie konsultacje z unijnymi krajami w sprawie 9. pakietu sankcji wobec Rosji – ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
W krajach UE dotąd zamrożono rosyjskie aktywa o wartości 68 mld euro
W krajach UE dotąd zamrożono rosyjskie aktywa o wartości 68 mld euro Foto: Shutterstock.com/Sandor Szmutko

Wśród państw członkowskich daje się wyczuć zniecierpliwienie, że Komisja zwleka z kolejnymi propozycjami restrykcji. Ostatni pakiet został przyjęty przed dwoma miesiącami.

O szybkie prace nad kolejnym pakietem apelowały między innymi Polska i kraje bałtyckie, które kilka tygodni temu przesłały Komisji swoje propozycje. Przewidują one między innymi zakaz współpracy w dziedzinie energetyki jądrowej, w sektorze technologii, w tym zakaz eksportu wszystkich dronów, także cywilnych, oraz ograniczenie usług. Na liście był również zakaz importu diamentów z Rosji i zakaz sprzedaży Rosjanom nieruchomości.

Sankcje związane z limitem cenowym na ropę?

Polska i kraje bałtyckie uważają, że prace nad dziewiątym pakietem sankcji powinny być prowadzone równolegle z negocjacjami w sprawie limitu cenowego na rosyjską ropę, który Unia zobowiązała się wprowadzić wraz z grupą G7.

To ma znacznie ograniczyć wpływu do rosyjskiego budżetu ze światowego handlu tym surowcem. Sama Unia poszła jednak dalej i 5 grudnia ma wprowadzić całkowite embargo na rosyjską ropę.

Uzgodnienia światowe oznaczają, że europejskie sankcje zostaną nieco złagodzone. - Jeśli mamy uchylić embargo to chcemy czegoś w zamian i znacząco uderzyć w rosyjski budżet kolejnymi sankcjami – powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z dyplomatów.

Czytaj także:

pg,iar,kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także