more_horiz
Wiadomości

Niemiecki dom aukcyjny sprzedał skradzione w Polsce dzieło Kandinskiego. "To zasługuje na stanowcze potępienie"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 19:20
Skradziona w 1984 roku ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie akwarela Wassilego Kandinskiego "Kompozycja" została sprzedana. Polscy dyplomaci poinformowali wcześniej dom aukcyjny Grisebach o pochodzeniu dzieła, a mimo to Niemcy nie wstrzymali całego procesu. Obraz sprzedano za 310 tys. euro, przy cenie wywoławczej 100 tys. euro.
Niemiecki dom aukcyjny wystawił na sprzedaż skradzione z polskich zbiorów dzieło Kandinskiego
Niemiecki dom aukcyjny wystawił na sprzedaż skradzione z polskich zbiorów dzieło KandinskiegoFoto: Shutterstock/PhotoDictionary, Twitter/ Marcin Król, Konsul RP w Berlinie

Marcin Król - polski konsul w Berlinie - przekazał przed licytacją organizatorom aukcji oświadczenie, w którym poinformował o pochodzeniu dzieła: "W imieniu państwa polskiego chciałbym zakomunikować, iż oferowany w dniu dzisiejszym przez dom aukcyjny Grisebach obraz Wassilego Kandinskiego »Ohne Titel« - lot 31 jest dziełem sztuki skradzionym w 1984 roku z Muzeum Narodowego w Warszawie. Wskazana przez dom aukcyjny Grisebach proweniencja/historia obrazu wskazuje jasno i klarownie, że obraz znajdował się w polskich zbiorach publicznych i co ważniejsze, obraz posiada oznaczenia własnościowe jednoznacznie wskazujące na jego pochodzenie z Muzeum Narodowego w Warszawie".

"W związku z powyższym jakakolwiek jego sprzedaż po momencie kradzieży nie może być uznana za działanie w dobrej wierze. Dom aukcyjny Grisebach został poproszony przez polskie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o wycofanie obrazu z aukcji, co jest w zaistniałej sytuacji jedynym słusznym i moralnym działaniem. Z tego też względu na stanowcze potępienie zasługują jakiekolwiek decyzje i działania, które zmierzają do sprzedaży tego obrazu - skradzionego z polskich zbiorów publicznych" - napisał.

"Pragnę również poinformować, iż obraz Wassilego Kandinskiego został zgłoszony przez stronę polską do bazy skradzionych dzieł sztuki prowadzonej przez Interpol" - dodał dyplomata.

Działania Ministerstwa Kultury

Jak podkreśla resort kultury, do dzisiaj na odwrocie akwareli widnieje pieczęć Muzeum Narodowego w Warszawie. Niemiecki dom aukcyjny, opisując historię akwareli na swojej stronie internetowej, sam przyznał, że znajdowała się ona w polskich zbiorach publicznych. MKiDN zwróciło się do domu aukcyjnego Grisebach o wycofanie akwareli z aukcji, co umożliwiłoby jej dokładne oględziny oraz dalsze działanie w sprawie. Przesłana została również szczegółowa dokumentacja dotycząca skradzionej akwareli, która potwierdza jej proweniencję.

"Kompozycja" to jedno z dzieł Wassilego Kandinskiego, które skupia wszystkie elementy wyróżniające abstrakcyjną twórczość malarza w latach dwudziestych. Pełna żywych kolorów kompozycja na różowym tle składa się z geometrycznych kształtów - wektorów, kół, półkoli i trójkątów, które przecina falista linia narysowana na środku arkusza. Kandinsky podarował akwarelę brunszwickiemu kolekcjonerowi Otto Ralfsowi z okazji jego urodzin 1 kwietnia 1928 roku.

Zobacz także:

jp/IAR

Zobacz także

Zobacz także