more_horiz
Wiadomości

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak paser". Amerykańskie media o skradzionym dziele Kandinsky'ego

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 12:45
Polskie ministerstwo kultury poinformowało, że sprzedana na aukcji w Niemczech za niemal 390 tys. euro akwarela Wassilego Kandinsky’ego "Kompozycja" należy do Polski, skąd została skradziona w 1984 roku - napisała w czwartek agencja Associated Press. Tekst ukazał się m.in. na portalach agencji Bloomberg oraz telewizji ABC News.
Niemiecki dom aukcyjny wystawił na sprzedaż skradzione z polskich zbiorów dzieło Kandinskiego
Niemiecki dom aukcyjny wystawił na sprzedaż skradzione z polskich zbiorów dzieło KandinskiegoFoto: Shutterstock/PhotoDictionary, Twitter/ Marcin Król, Konsul RP w Berlinie

Agencja podkreśliła, że polskie władze zapowiedziały już podjęcie środków prawnych. Przypomniano, że Polska aktywnie poszukuje również dzieł skradzionych przez Niemców w trakcie okupacji kraju podczas II wojny światowej.

"Niemiecki dom aukcyjny zachował się jak paser" - napisano, cytując słowa polskiego ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego.

Pieczątka na odwrocie

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasada RP w Berlinie informowały dom aukcyjny, że dzieło zostało skradzione z wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie. Protestowali też przeciwko wystawieniu go na aukcji.

Obraz Kandinsky’ego - napisano w tekście AP - posiada na odwrocie pieczątkę polskiego muzeum.

"W związku ze sprzedażą w niemieckim domu aukcyjnym Grisebach akwareli Wassilego Kandinsky’ego »Kompozycja«, skradzionej w 1984 r. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podejmie wszelkie możliwe kroki prawne w celu odzyskania dzieła. Jednocześnie resort kultury podkreśla, że transakcję przeprowadzoną świadomie przez dom aukcyjny Grisebach uważa za wysoce nieetyczną i stojącą w sprzeczności ze standardami, które powinny obowiązywać na międzynarodowym rynku dzieł sztuki" - napisano w oświadczeniu wydanym przez MKiDN po czwartkowej sprzedaży pracy.

Tego dnia MKiDN przekazało, że "akwarela została odnaleziona przez pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wyniku monitoringu zagranicznego rynku dzieł sztuki".

Zobacz także:

pg,pap

Zobacz także

Zobacz także