more_horiz
Wiadomości

Papież Franciszek: niszczenie struktur cywilnych to zbrodnie międzynarodowe

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2022 15:20
- Cierpienia ludności, masowe niszczenie struktur cywilnych", to nie "skutki uboczne wojny, ale zbrodnie międzynarodowe - oświadczył w piątek papież Franciszek podczas audiencji dla przedstawicieli francuskiej organizacji pozarządowej Leader pour la Paix. Dodał, że "użycie broni, by rozwiązać konflikty, jest znakiem słabości i kruchości".
Papież Franciszek
Papież Franciszek Foto: shutterstock.com/AM113

- Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że rodzina ludzka, zagrożona z powodu wojny, stoi w obliczu większego niebezpieczeństwa: braku woli budowy pokoju - powiedział papież Franciszek w czasie audiencji w Watykanie.

Dodał też: "w obliczu wojny pierwszym krokiem, który trzeba wykonać, jest sprawienie, by zamilkła broń. Potem trzeba odbudować teraźniejszość i przyszłość koegzystencji, instytucji, struktur i służb".

Wskazał, że budowa pokoju wymaga kreatywności i "przezwyciężenia, jeśli to konieczne, zwyczajowych schematów relacji międzynarodowych i jednocześnie sprzeciwiania się tym, którzy wojnie powierzają zadanie rozwiązania sporów między państwami i w państwach czy wręcz chcą stworzyć przy użyciu siły warunki sprawiedliwości niezbędne dla koegzystencji między narodami".

Odwaga przezwyciężania kategorii "wroga" 

- Nie możemy zapominać o tym, że ofiara życia ludzkiego, cierpienia ludności, masowe niszczenie struktur cywilnych, łamanie zasad człowieczeństwa nie są skutkami ubocznymi wojny; nie, są zbrodniami międzynarodowymi - oświadczył papież.

- Musimy to mówić i powtarzać - zaznaczył.

Wyraził opinię, że negocjacje i osiągnięcie pojednania wymagają odwagi; "odwagi tego, by nie uważać się za lepszych od innych, odwagi podejścia do przyczyn konfliktu i porzucenia interesów i planów hegemonii, przezwyciężenia kategorii wroga, by stać się budowniczym powszechnego braterstwa".

PAP/kmp

Zobacz także

Zobacz także