more_horiz
Wiadomości

Zełenski o limicie cen na rosyjską ropę: niepoważny, wynosi 60 USD, Polska i kraje bałtyckie chciały 30

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 21:42
Wołodymyr Zełenski powiedział, że limit cenowy na rosyjską ropę ustalony na poziomie 60 dolarów za baryłkę poziom jest komfortowy dla Moskwy.
Prezydent Ukrainy: niewystarczający limit cenowy na rosyjską ropę
Prezydent Ukrainy: niewystarczający limit cenowy na rosyjską ropęFoto: facebook.com/zelenskiy.official

Logika jest oczywista - jeżeli limit cenowy na rosyjską ropę wynosi 60 dolarów zamiast 30, o czym mówiła Polska i kraje bałtyckie, to do rosyjskiego budżetu wpłynie rocznie około 100 miliardów dolarów. Te pieniądze będą przeznaczone nie tylko na wojnę i sponsorowanie innych reżimów oraz organizacji terrorystycznych. Te pieniądze zostaną przeznaczone również na dalsze destabilizowanie dokładnie tych państw, które teraz próbują uniknąć podejmowania poważniejszych decyzji - mówił Zełenski.

Wcześniej unijne kraje ostatecznie zatwierdziły limit cenowy na rosyjską ropę na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Pułapy są wprowadzane wspólnie przez Unię Europejską i kraje grupy G7. Mają one zmniejszyć zyski Rosji ze sprzedaży ropy. - To jeszcze bardziej uderzy w dochody Rosji i ograniczy jej zdolności do prowadzenia wojny na Ukrainie - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Porozumienie ws. limitu cen ropy

Polska była ostatnim krajem, który w piątek zgodził się na maksymalną cenę rosyjskiej ropy, a decyzję uzależniała od spełnienia trzech warunków. Po pierwsze Polska wymusiła na Komisji rozpoczęcie negocjacji w sprawie 9. pakietu sankcji wobec Rosji. Pierwsze konsultacje rozpoczną się w niedzielę (4 grudnia). Po drugie Warszawa zabiegała o jak najniższy pułap cenowy. Początkowo proponowano 70 dolarów za baryłkę, ostatecznie ustalono że będzie to 60 dolarów. - Cena niższa o ponad 14 procent od tej szacowanej ceny rosyjskiej ropy wczoraj - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś. Kolejny warunek to przejrzysty i dynamiczny mechanizm dostosowania pułapów do wahań rynkowych.

Posłuchaj
00:31 12081795_1.mp3 Wołodymyr Zełenski: jeżeli limit cenowy na rosyjską ropę wynosi 60 dolarów zamiast 30, o czym mówiła Polska i kraje bałtyckie, to do rosyjskiego budżetu wpłynie rocznie około 100 miliardów dolarów (IAR) 

- To jest co najmniej 5 procent poniżej ceny rynkowej - dodał ambasador Andrzej Sadoś. Zastrzegł, że punktem odniesienia są ceny podawane w statystykach International Energy Agency, która jest uznaną światową organizacją zajmująca się badaniem cen rynkowych, które różnią się w zależności od miejsca sprzedawania, bo wliczany jest także transport.

Posłuchaj
00:56 12081570_1.mp3 Kraje UE ostatecznie zatwierdziły pułapy cenowe na rosyjską ropę (Beata Płomecka/IAR)

Czytaj także:

ms/IAR

Zobacz także

Zobacz także