more_horiz
Gospodarka

"Sprzedaż-widmo" na wodach międzynarodowych. Media o omijaniu przez Rosję embarga na handel ropą

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 17:32
Rosjanie poprzez pływające pod banderami innych państw tankowce sprzedają na Morzu Śródziemnym ropę naftową, co służy omijaniu unijnych sankcji nałożonych na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę - napisały hiszpańskie media.
Rosja omija embargo na sprzedaż ropy naftowej handlując nią na wodach międzynarodowych - donoszą hiszpańskie media.
Rosja omija embargo na sprzedaż ropy naftowej handlując nią na wodach międzynarodowych - donoszą hiszpańskie media.Foto: Pixabay

Według dzienników "El Faro de Ceuta" oraz "La Razon" sprzedaż i tankowanie paliwa odbywa się w kilku miejscach zachodniej oraz wschodniej części basenu Morza Śródziemnego. Jednym z nich jest położona w Afryce Północnej hiszpańska enklawa Ceuta.

Proceder odbywa się na wodach międzynarodowych

Z informacji hiszpańskich mediów wynika, że proceder prowadzony z inicjatywy Rosji, nazywany "sprzedażą-widmo", odbywa się na wodach międzynarodowych.

Jak ustalił "El Faro de Ceuta", jednym ze statków sprzedających rosyjską ropę na pełnym morzu jest pływający pod banderą Wysp Marshalla tankowiec Sti Finchley, który od kilku dni przebywa w rejonie Ceuty. Wśród sprzedających rosyjską ropę jednostek były też tankowce pływające m.in. pod flagami Malty, Wysp Marshalla oraz Włoch.

"Sprzedaży-widmo"

Dziennik sprecyzował, że poza Ceutą do "sprzedaży-widmo" na Morzu Śródziemnym dochodziło w ostatnich miesiącach na wodach wokół Malty, a także w okolicach greckiego portu Kalamata i egipskiej Aleksandrii.

Czytaj także:

PAP/IAR, akg