more_horiz
Wiadomości

Co z embargiem na rosyjską ropę? Zapowiedź szefa unijnej dyplomacji

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2022 14:46
Josep Borrell stwierdził, że liczy na porozumienie wśród państw członkowskich w sprawie embarga na import ropy z Rosji do końca tygodnia. Wysoki przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa powiedział o tym na marginesie międzynarodowej konferencji darczyńców na rzecz Syrii. 
Szef dyplomacji UE liczy na porozumienie ws. embarga na import ropy z Rosji do końca tygodnia
Szef dyplomacji UE liczy na porozumienie ws. embarga na import ropy z Rosji do końca tygodniaFoto: ln.63/shutterstock

Borrell dodał, że dyskusje są kontynuowane na poziomie ambasadorów unijnych krajów i że ma nadzieje na porozumienie do niedzieli.

Sankcje na Rosję. Szósty pakiet

W przeciwnym razie będą się musieli tym zająć w poniedziałek ministrowie spraw zagranicznych państw członkowskich, którzy spotykają się w Brukseli na comiesięcznej naradzie.

Komisja Europejska zaproponowała szósty pakiet sankcji wobec Rosji, w tym embargo na import ropy tydzień temu. Od tego czasu toczą się negocjacje między unijnymi stolicami.

Stanowisko Budapesztu


Obecnie na wstrzymanie zakupów ropy z Rosji nie chcą się zgodzić Węgry mimo obietnicy 32-miesięcznego wyłączenia spod unijnego embarga. Władze w Budapeszcie tłumaczą, że to będzie zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego kraju i będzie zbyt kosztowne.

Domagają się też unijnego sfinansowania inwestycji, które pozwolą na odłączenie od rosyjskiego ropociągu i podłączenie do rury z Chorwacji.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ms

Zobacz także

Zobacz także