more_horiz
Wiadomości

Limity cen ropy z Rosji niektórych ominą? Oświadczenie szefa MSZ Węgier

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2022 23:40
Węgry zostały zwolnione ze stosowania limitu cen ropy naftowej sprowadzanej z Rosji - poinformował na Facebooku minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.
Szef MSZ Węgier poinformował, że jego kraj został zwolniony ze stosowania limitów cen ropy sprowadzanej z Rosji
Szef MSZ Węgier poinformował, że jego kraj został zwolniony ze stosowania limitów cen ropy sprowadzanej z RosjiFoto: Tawansak/ Shutterstock

"Podczas negocjacji w sprawie limitu cen ropy naftowej usilnie walczyliśmy o interesy Węgier i w końcu nam się udało: Węgry zostały zwolnione z limitu” - napisał na Facebooku szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto.

"Potrzebne jest zwiększenie liczby źródeł energii, bo to spowoduje spadek cen" - przekonywał, dodając, że "takie działania (Unii Europejskiej - red.) najbardziej szkodzą europejskiej gospodarce”.

Jest oficjalna zgoda na limity cen

Rada Unii Europejskiej poinformowała w sobotę oficjalnie o ustaleniu pułapu cenowego na rosyjską ropę naftową na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Krok ten ma zmniejszyć skoki cen surowca i uszczuplić dochody rosyjskiego budżetu.

Wcześniej z szóstego pakietu sankcji wyłączone zostały ropociągi, co umożliwia Węgrom, Słowacji i Czechom sprowadzanie surowca rurociągiem Przyjaźń. Embargo przyjęte w ramach szóstego pakietu zacznie obowiązywać od poniedziałku w stosunku do ropy sprowadzanej drogą morską oraz od 5 lutego 2023 r. wobec rosyjskich produktów ropopochodnych.

Zadowolenie władz Polski i Ukrainy

Zadowolenia z decyzji Komisji Europejskiej nie kryły w sobotę władze Polski. "Wprowadzony limit cenowy na rosyjską ropę będzie skutecznie ograniczał rosyjskie dochody" - napisał na Twitterze wiceszef polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

Limit na poziomie 60 dolarów za baryłkę "zniszczy ekonomię Rosji" - napisła z kolei w Telegramie szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. "Zrealizujemy nasz cel, Rosja zapłaci za wszystkie swoje zbrodnie" - napisał urzędnik. Dodał, że jeszcze większa obniżka ceny - do 30 dolarów za baryłkę - "zniszczyłoby [rosyjską ekonomię] jeszcze szybciej".

Posłuchaj
00:56 limity na ropę - spec - płomecka - 12081588_1.mp3 Unijne kraje ostatecznie zatwierdziły pułap cenowy na rosyjską ropę, który ma wynieść 60 dolarów za baryłkę. Limity są wprowadzane wspólnie przez Unię Europejską i kraje grupy G7. Mają znacząco zmniejszyć zyski Rosji ze sprzedaży ropy - relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Czytaj także:

PAP, IAR./ mbl

Zobacz także

Zobacz także