more_horiz
Wiadomości

USA: dogrywka w wyborach do Senatu. Pastor pokonał byłego zawodnika NFL

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 09:15
Demokrata, pastor Raphael Warnock pokonał w dogrywce wyborów do Senatu Stanów Zjednoczonych ze stanu Georgia Republikanina Herschela Walkera. W ten sposób Demokraci uzyskali w wyższej izbie amerykańskiego parlamentu przewagę nad Republikanami 51 do 49 - informuje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA.
Demokraci wygrali wybory do Senatu ze stanu Georgia
Demokraci wygrali wybory do Senatu ze stanu GeorgiaFoto: PAP/EPA/JIM LO SCALZO

W pierwszej rundzie wyborów do Senatu USA z Georgii, która odbyła się na początku listopada, żaden z kandydatów nie uzyskał 50 proc. głosów. Dlatego, zgodnie ze stanowym prawem, konieczna była dogrywka.

Po przeliczeniu ponad 95 proc. głosów Raphael Warnock wyprzedza Herschela Walkera o 1,5 proc. Ponieważ jednak pozostałe do przeliczenia głosy pochodzą z okręgów demokratycznych, analitycy wszystkich głównych mediów w USA ogłosili zwycięstwo kandydata Demokratów. Jego republikański rywal przyznał, że przegrał wybory.

Remis w Senacie

Przed tegorocznymi wyborami do Kongresu Demokraci i Republikanie mieli w Senacie po 50 mandatów. Dzięki zwycięstwu w Georgii Demokraci będą mieć 51 a Republikanie 49 miejsc.

53-letni Raphael Warnock jest politykiem i pastorem kościoła baptystycznego z Atlanty. Od dwóch lat sprawuje funkcję senatora z ramienia Partii Demokratycznej.

60-letni Herschel Walker jest byłym zawodnikiem futbolu amerykańskiego. Został on wskazany jako kandydat Republikanów i był popierany przez Donalda Trumpa. Przegrana Walkera jest w USA powszechnie interpretowana jako porażka byłego prezydenta USA.

Posłuchaj
00:52 12087291_1.mp3 Demokraci wygrali wybory do Senatu ze stanu Georgia (Marek Wałkuski/IAR)

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także