more_horiz
Wiadomości

Planowali zamach stanu w Niemczech. Ich celem był szturm na budynek Bundestagu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 12:20
Prokuratura Federalna Niemiec poinformowała o aresztowaniu 25 osób, które podejrzewane są o członkostwo w organizacji terrorystycznej i sympatyzowanie z nią. Przeprowadzono przeszukania w 11 krajach związkowych, łącznie w sprawie jest 52 podejrzanych.
Wśród aresztowanych ekstremistów, którzy planowali zamach stanu w Niemczech, są osoby pełniące znaczące stanowiska i obywatelka Rosji
Wśród aresztowanych ekstremistów, którzy planowali zamach stanu w Niemczech, są osoby "pełniące znaczące stanowiska" i obywatelka RosjiFoto: PAP/EPA/Filip Singer

We wczesnych godzinach rannych zatrzymano 22 domniemanych członków i trzy osoby, które mają wspierać organizację terrorystyczną. Domniemani członkowie są obywatelami Niemiec. W akcji wzięło udział 3 tysiące funkcjonariuszy, w tym jednostki antyterrorystyczne.

Aresztowań dokonano w różnych miejscach w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Berlinie, Hesji, Dolnej Saksonii, Saksonii, Turyngii oraz w Kitzbühel w Austrii oraz Perugii we Włoszech. Rozpoczęto przeszukania w ponad 130 nieruchomościach, akcja objęła też kolejnych 27 podejrzanych. Dziś i jutro sąd zdecyduje o środkach wobec zatrzymanych.

Zamach stanu

Członkowie ruchu "Obywatele Rzeszy" mieli postawić sobie za cel przełamanie istniejącego porządku państwowego w Niemczech i zastąpienie go własną, wypracowaną już w zarysie formą rządów. Niemcy miały zostać księstwem. Swoje idee chcieli wcielić przy użyciu środków militarnych i stosując przemoc wobec funkcjonariuszy państwowych. Nie wykluczali zabójstw politycznych. Według śledczych członkowie organizacji planowali wdarcie się do niemieckiego parlamentu z niewielką grupą zbrojną.

Prokuratura przekazała, że grupa zintensyfikowała działania najpóźniej od końca listopada 2021 roku. Według śledczych członkowie ruchu stworzyli struktury, podobne do administracji publicznej, nabywali sprzęt, brali udział w szkoleniach strzeleckich. Utworzyli też zbrojne ramie organizacji, rekrutowali byłych żołnierzy, chcieli też przyjąć policjantów.

Minister sprawiedliwości Marco Buschmann napisał na Twitterze, że dzięki akcji służb zdemontowano podejrzaną komórkę terrorystyczną, udowadniając, że Niemcy są w stanie obronić swoją demokrację.

Posłuchaj
00:39 12087646_1.mp3 Niemieckie służby aresztowały 25 członków i sympatyków organizacji terrorystycznej (Tomasz Zielenkiewicz/IAR)

Czytaj także:

dz/IAR

Zobacz także

Zobacz także