more_horiz
Wiadomości

Zdewastowano Krzyż Katyński w Grodnie. "Niestety nadal trwa walka z polskością na Białorusi"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 20:43
Zdewastowano Krzyż Katyński na cmentarzu wojskowym w białoruskim Grodnie. Z płyty pomnika zostały wyrwane trzy pamiątkowe tablice w językach polskim i białoruskim - poinformował na Facebooku wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski.
Zdewastowano Krzyż Katyński w Grodnie
Zdewastowano Krzyż Katyński w GrodnieFoto: Facebook/Marek Zaniewski

"Krzyż Katyński jest miejscem symbolicznym, bardzo ważnym dla Polaków z Grodna i Grodzieńszczyzny. Niestety nadal trwa walka z polskością na Białorusi. Mniejszość narodowa, miejsca pamięci, groby żołnierzy, szkolnictwo, oświata - wszystko, co polskie, jest dzisiaj uważane przez władze Białorusi za wrogi element" - napisał Zaniewski w mediach społecznościowych.

Na cmentarzu w Grodnie pochowani są polscy żołnierze polegli w wojnie z bolszewikami w 1920 roku i podczas obrony miasta przed Sowietami w 1939 roku, a także wojskowi radzieccy i niemieccy. Krzyż Katyński upamiętnia polskich i białoruskich oficerów zamordowanych wiosną 1940 roku w Katyniu przez sowieckie służby bezpieczeństwa.

Atak na polską historię

Środowy incydent to już kolejny w ostatnich miesiącach przypadek dewastacji polskiego miejsca pamięci na Białorusi. W pierwszej połowie września niezależne media powiadomiły o zniszczeniu grobu polskich żołnierzy w Plebaniszkach, około 20 km od Grodna. Była to zbiorowa mogiła żołnierzy Armii Krajowej, którzy zginęli w potyczce z Niemcami w 1943 roku.

Wcześniej, od czerwca, informowano o zrównaniu z ziemią miejsc pochówku i upamiętnień polskich żołnierzy w Jodkowiczach, Mikuliszkach, Wołkowysku, Kaczycach, Stryjówce, Surkontach i Piaskowcach.

***

PAP/Facebook/as/kor

Zobacz także

Zobacz także