Rozszerzenie strefy Schengen. Austria zapowiada sprzeciw
Minister spraw wewnętrznych Austrii Gerhard Karner zapowiedział, że jego kraj zawetuje przystąpienie Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen. Ministrowie spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej mieli 8 grudnia debatować nad jej rozszerzeniem i ewentualnie głosować.
2022-12-08, 12:09
Państwami-kandydatami są: Chorwacja, Rumunia oraz Bułgaria. Komisja Europejska, podobnie jak Parlament Europejski, wezwała do włączenia tych trzech krajów do obszaru, na którym ponad 400 milionów ludzi może swobodnie podróżować bez kontroli na granicach wewnętrznych.
Konieczna jednomyślność
Komisja Europejska zauważa, że członkostwo kolejnych krajów zlikwiduje kolejki pojazdów na granicach, a także będzie stanowił bodziec do rozwoju branży turystycznej. W zamian nowe kraje członkowskie Schengen muszą uszczelnić kontrolę nad granicami zewnętrznymi tego obszaru i zobowiązać się do współpracy policyjnej w celu zwalczania przestępczości zorganizowanej czy terroryzmu.
Aby doszło do poszerzenia strefy swobodnego przemieszczania się potrzebna jest jednomyślność 26 krajów, 22 - członków Unii Europejskiej oraz, należących do niej Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii.
Problem nielegalnej migracji
Austria ma obiekcje związane z rosnącym napływem migrantów. Jak tłumaczy, jej weto to pilny apel do KE o podjęcie działań w celu uszczelnienia granic, zwłaszcza na tzw. szlaku bałkańskim. Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex odnotował od stycznia 140 tysięcy nielegalnych przekroczeń granicy UE tym szlakiem.
REKLAMA
Rozszerzeniu strefy Schengen o Bułgarię nieprzychylna obok Austrii jest także Holandia.
- Ambasador Andrzej Sadoś: służby graniczne Polski zdały test sprawności w warunkach kryzysowych
- Wiceszef MSWiA: zimą może nas czekać druga fala uchodźców z Ukrainy
REKLAMA