more_horiz
Wiadomości

"Konieczne zwrócenie uwagi na lobbing nie tylko Kataru, ale i Rosji". Europoseł PiS ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2022 09:17
- Afera korupcyjna pokazuje słabość instytucji unijnych, a także trawiące je problemy, o których głośno od lat. Konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na przypadki lobbingu ze strony nie tylko Kataru, ale też Rosji - powiedziała europoseł Jadwiga Wiśniewska (PiS).
Wiśniewska: konieczne jest powołanie komisji, która sprawdzi jak funkcjonują instytucje unijne
Wiśniewska: konieczne jest powołanie komisji, która sprawdzi jak funkcjonują instytucje unijneFoto: PAP/Tomasz Wiktor

- Skandal korupcyjny w Parlamencie Europejskim ujawnił hipokryzję i podwójne standardy, których nie można tolerować. Ta afera pokazuje słabość instytucji unijnych, a także trawiące je problemy, o których głośno od lat. Konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na przypadki lobbingu i korupcji na wysokich szczeblach instytucji unijnych - uważa Wiśniewska.

Niezbędna specjalna komisja

Jak dodała, konieczne jest zatem powołanie komisji składającej się z przedstawicieli państw członkowskich, która sprawdzi jak instytucje unijne funkcjonują.

- Konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na przypadki lobbingu i korupcji na wysokich szczeblach nie tylko ze strony Kataru, ale również Rosji. W takich przypadkach jak realizacja gazociągu Nord Stream, polityki klimatycznej konieczne jest zwiększenie kontroli państw członkowskich nad instytucjami unijnymi - powiedziała.

Aresztowanie wiceprzewodniczącej PE

Parlament Europejski odwołał we wtorek Greczynkę Evę Kaili (Socjaliści i Demokraci) ze stanowiska wiceprzewodniczącej tej instytucji podczas sesji plenarnej w Strasburgu. Jest podejrzana o korupcję. Chodzi o lobbing na rzecz Kataru, za który miała otrzymać pieniądze.

Oprócz Kaili w sprawę korupcji w PE zamieszana jest jej rodzina i inni politycy. Zarzuty wobec Kaili i trzech innych osób to korupcja, udział w grupie przestępczej i pranie pieniędzy.

Czytaj także:

pg,pap

Zobacz także

Zobacz także