more_horiz
Wiadomości

Pomoc imigrantom "imperatywem humanitarnym". Szef ONZ nie ma wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2022 06:47
- Zagwarantujmy dzisiaj i każdego dnia nasze wspólne człowieczeństwo i zapewnijmy prawa i godność dla wszystkich - apelował sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w wystąpieniu z okazji Międzynarodowego Dnia Imigrantów. - Nie ma kryzysu imigracyjnego, jest kryzys solidarności - podkreślił.
Szef ONZ zaapelował o solidarność z imigrantami
Szef ONZ zaapelował o solidarność z imigrantamiFoto: JOHN MOORE/Getty AFP/East News

W swoim przesłaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Imigrantów Guterres zwrócił uwagę, że ponad 280 mln ludzi opuściło swoje kraje, by szukać “nowych możliwości, godności, wolności i lepszego życia".

Apel o pomoc migrantom

Guterres uznał ponad 80 proc. tych, którzy przekraczają granice w bezpieczny i uporządkowany sposób za potężną siłę napędową "wzrostu gospodarczego, dynamizmu i zrozumienia". - Ale nieuregulowana migracja przebiega wzdłuż coraz bardziej niebezpiecznych tras. Okrutne królestwo handlarzy wciąż powoduje straszne koszty - ocenił sekretarz generalny ONZ.

Podkreślił, że w ciągu ostatnich ośmiu lat zginęło co najmniej 51 tys. migrantów a tysiące innych zaginęło. - Za każdymi tymi statystykami kryje się istota ludzka - siostra, brat, córka, syn, matka lub ojciec. Prawa migrantów to prawa człowieka - argumentował Guterres.

Apelował o ich respektowane ich, niezależnie od tego, czy sa wymuszone, dobrowolne, czy formalnie autoryzowane. Wezwał świat
by uczynił wszystko, co możliwe aby zapobiec utracie życia imigrantów. Określił to jako imperatyw humanitarny, a także moralny i prawny obowiązek.

"Nie ma kryzysu imigracyjnego, jest kryzys solidarności"

Szef Narodów Zjednoczonych zachęcał, do podjęcia różnorakich wysiłków, w tym ratunkowych, opieki medycznej, ścieżek imigracji opartych na prawach oraz większych międzynarodowych inwestycji "aby zapewnić, że imigracja stanowi wybór, a nie jest koniecznością".

- Nie ma kryzysu imigracyjnego; jest kryzys solidarności. Zagwarantujmy dzisiaj i każdego dnia nasze wspólne człowieczeństwo i zapewnijmy prawa i godność dla wszystkich - nawoływał sekretarz generalny ONZ.

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także