more_horiz
Wiadomości

Kard. Müller: Benedykt XVI miał dar proroctwa, przewidział wszechobecny dziś relatywizm

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 11:24
- Zawsze zajmował się aktualnymi tematami dotyczącymi obecnej sytuacji Kościoła. Można wręcz powiedzieć, że miał dar proroctwa, który wynikał z jego głębokiej analizy rzeczywistości. Przestrzegał nas przed kryzysem, który miał miejsce w latach 2008-2009, mówiąc, że wartości ogólnoludzkie, w tym też chrześcijańskie, są zaniedbywane - powiedział kard. Gerhard Ludwig Müller, były prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.
Papież Benedykt XVI był jednym z największych teologów drugiej połowy XX wieku i początku XXI w.
Papież Benedykt XVI był jednym z największych teologów drugiej połowy XX wieku i początku XXI w.Foto: PAP/DPA/Stefano Spaziani

Prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary w latach 2012-2017, kard. Gerhard Ludwig Müller, powiedział, że "papież Benedykt XVI był bardzo prostym, skromnym człowiekiem, ale jednocześnie wybitnie inteligentnym i utalentowanym". Zastrzegł, że był także "przekonanym katolikiem i zaangażowanym duszpasterzem".

Podkreślił, że "papież Benedykt XVI był jednym z największych teologów drugiej połowy XX wieku i początku XXI wieku".

- Zawsze zajmował się aktualnymi tematami dotyczącymi obecnej sytuacji Kościoła. Można wręcz powiedzieć, że miał dar proroctwa, który wynikał z jego głębokiej analizy rzeczywistości. Przestrzegał nas przed kryzysem, który miał miejsce w latach 2008-2009, mówiąc, że wartości ogólnoludzkie, w tym też chrześcijańskie, są zaniedbywane - powiedział kard. Müller.

W czasie rządów włoskiej lewicy Kościół ścierał się z władzą m.in. w kwestiach związków gejowskich i badań nad komórkami macierzystymi. Włoski rząd poparł wówczas krytykowaną mocno przez Watykan deklarację ONZ wzywającą do dekryminalizacji homoseksualizmu. Kard. Müller zwrócił uwagę, że "papież Benedykt XVI przewidział także wszechobecny dziś relatywizm, który możemy obserwować".

Czytaj także:

Zastrzegł, że "od strony naukowej wśród dzieł Benedykta XVI do najważniejszych należy zaliczyć pozycje na temat św. Augustyna i św. Bonawentury oraz pierwszą encyklikę Deus caritas est (Bóg jest miłością), poświęconą miłości, w jej wymiarze seksualnym, społecznym i nadprzyrodzonym".

W ocenie hierarchy jedną z najważniejszych i najszerzej czytanych książek napisanych jeszcze przez kard. Ratzingera jest wydane w 1968 r. "Wprowadzenie do chrześcijaństwa". - Pozycja ta ukazuje miejsce wiary w Kościele. Mimo upływu czasu nie straciła ona nic ze swojej aktualności - wskazał duchowny. Dodał, że spośród publikacji przeznaczonych dla szerszego grona odbiorców zdecydowanie wybija się książka "Jezus z Nazaretu".

Wspomniał, że Joseph Ratzinger, "jako młody chłopiec przeżył system totalitarny nazizmu w Niemczech, doświadczając, że tam, gdzie negowany jest Bóg, tam również niszczone są wartości ogólnoludzkie w wymiarze antropologicznym".

Czytaj także:

Kard. Müller przypomniał, że ks. Joseph Ratzinger, jako jeszcze młody teolog, brał bardzo aktywny udział w pracach Soboru Watykańskiego II. - Urodził się w roku 1927, obrady soboru odbywały się zaś w latach 1962-1965, więc zwróćmy uwagę, że miał wówczas zaledwie ponad 30 lat - wskazał hierarcha. - Następnie, jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary, a później papież Benedykt XVI realizował postanowienia soborowe - dodał duchowny.

Posłuchaj
00:53 12125273_1.mp3 Biuro Prasowe Watykanu opublikowało testament duchowy Benedykta XVI, który ojciec święty spisał w 2006 roku. Napisał w nim do wiernych: "Bądźcie niewzruszeni w wierze i nie dajcie się omamić". Relacja Piotra Kowalczuka z Rzymu (IAR) 

Zastrzegł, że papież był jednym z jego najbliższych przyjaciół. - Po rezygnacji Benedykta XVI z urzędu namiestnika Świętego Piotra, nadal współpracowałem z nim blisko, odwiedzałem - wyznał kard. Müller, który jest m.in. red. naczelnym dzieł zebranych Benedykta XVI "Opera omnia", które w Polsce ukazały się nakładem KUL.

Czytaj także:

Kard. Müller wskazał także na kilka dat, które świadczą o ich głębokiej więzi. - Dziś mija 75 lat od moich urodzin i jednocześnie dziś odszedł do wieczności papież Benedykt XVI. 10 lat temu, w 35. rocznicę moich święceń kapłańskich, papież zrezygnował z urzędu. Ponadto, kiedy zostałem biskupem Ratyzbony, Benedykt XVI kończył wówczas 75 lat, czyli dokładnie tyle, ile ja kończę dziś - wskazał hierarcha.

Zwrócił również uwagę, że obecnie mieszka w tym samym domu, w którym przez 25 lat papież żył jeszcze jako kard. Ratzinger, kiedy był prefektem Kongregacji Nauki Wiary. - Po objęciu przez niego urzędu papieża mieszkanie przez kilka lat stało puste, aż do chwili, kiedy otrzymałem je z chwilą podjęcia obowiązków prefekta Kongregacji Nauki Wiary - wyznał kard. Müller.

IAR, PAP, paw/kor

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także