more_horiz
Wiadomości

Groźby Pjongjangu. Biały Dom: wraz z Koreą Płd. szykujemy się na wszystkie scenariusze

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 05:41
Administracja prezydenta USA Joe Bidena przekazała, że Stany Zjednoczone wraz z Koreą Południową przygotowują się na wszelkie możliwe scenariusze, w tym na możliwość użycia przez Koree Północną broni jądrowej. Amerykanie podtrzymują jednak, że nie prowadzą z Seulem rozmów na temat wspólnych ćwiczeń nuklearnych.
Biały Dom: nie rozmawiamy o wspólnych ćwiczeniach nuklearnych z Koreą Płd.
Biały Dom: nie rozmawiamy o wspólnych ćwiczeniach nuklearnych z Koreą Płd.Foto: HEO RAN / Reuters / Forum

Prezydent Korei Południowej Jun Suk-yeol powiedział w poniedziałek, że w obliczu zagrożenia ze strony Korei Północnej Seul i Waszyngton rozmawiają o możliwości przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń z udziałem elementów amerykańskich sił nuklearnych. Dzień później zaprzeczył temu Joe Biden.

Rzecznik Białego Domu Karine Jean-Pierre podtrzymała słowa prezydenta USA.

Nie rozmawiamy o wspólnych ćwiczeniach nuklearnych. Republika Korei jest państwem nie posiadającym broni nuklearnej - oświadczyła.

Biały Dom: jesteśmy w pełni zaangażowani w sojusz z Koreą

Karine Jean-Pierre podkreśliła jednak, że oba kraje koordynują przygotowanie wspólnej odpowiedzi na różne scenariusze, w tym użycie przez Koreę Północną broni jądrowej. - Stany Zjednoczone są w pełni zaangażowane w nasz sojusz Republiką Korei i zapewnienie rozszerzonego odstraszania poprzez pełen zakres zdolności obronnych USA - dodała.

Posłuchaj
00:54 12129578_1.mp3 Biały Dom o ćwiczeniach z Korea Południową. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un określił Koreę Południową mianem wroga i zapowiedział zwiększenie produkcji głowic jądrowych. W ubiegłym roku Pjongjang przeprowadził rekordową liczbę testów rakietowych.

ms/IAR

Zobacz także

Zobacz także